banner9

Havacılıkta Yeni İşgücü İhtiyacı

İzmir’in Menemen ilçesindeki Özel Havajet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Çelebi, havacılık sektöründeki istihdam açığının her yıl arttığını belirterek havacılık sektörüne yeni işgücü kazandırmak için çalıştıklarını vurguladı.

Havacılıkta Yeni İşgücü İhtiyacı
 
Türk havacılık sektörünün önemli potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Havajet Lisesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Çelebi, havacılık sektöründeki istihdam açığının her yıl arttığını söyleyerek geleceğin havacılarına sektörü şimdiden öğretmeye başladıklarını dile getirdi. Eğitimi, iş hayatıyla destekleyen çözümler sunduklarını kaydeden Mehmet Çelebi, öğrencilerin buradan aldıkları eğitimlerle kendi geleceklerine yatırım yaptıklarını belirtti. Eğitim kalitesinin ve donanımlı öğrenci yetiştirmenin önemli olduğunu belirten Çelebi, "Meslek liseleri ülkemizde sanki son çare olarak görülüyor. Oysa, ülkemizin doktora, mühendise ihtiyacı olduğu kadar, yetişmiş teknik elemana da ihtiyacı var. Ülke olarak en büyük sermayemiz genç nüfusumuz. Eğer iyi bir eğitim vermezseniz ve bir hedef belirlemezseniz diplomalı işsizler ordusu oluşturursunuz. Bunun için meslek liseleri ayrı bir değer taşıyor. Türkiye, havacılık alanında önemli bir konumda. Türk Hava Yolları, uluslararası arenada en iyi 10 havayolu şirketi arasında gösteriliyor. Türkiye jeopolitik konumu itibarıyla da ulaşım anlamında önem taşıyor. Aileler de artık bu durumun farkına varmaya başladı. Her geçen yıl sektörümüze ve okulumuza daha fazla başvuru alıyoruz. Bu da Türk havacılığı adına oldukça önemli ve güzel bir gelişme" dedi.
 
Okul bünyesinde yaşama geçirdikleri Uçak Bakım Bölümü Eğitim Laboratuvarı ile öğrencilere uygulamalı eğitimler de verdiklerini söyleyen Çelebi, öğrencilerin eğitim laboratuvarında, Airbus A310 ve Boeing 727 uçak motorlarıyla derste gördükleri kuramsal bilgileri uygulamalı olarak pekiştirdiklerini anlattı. Haftanın 3 günü deneyimli eğitmenler eşliğinde laboratuvar dersleriyle sistem parçalarının söküm, takım ve bakımlarını yaptıklarını kaydeden Mehmet Çelebi, benzeri bir laboratuvarın İzmir’de bulunmadığını savundu. Havajet Lisesi’nin ortaya koyduğu farklı eğitim yaklaşımı ve deneyimli kadrosuyla, havacılık sektörüne yeni işgücü kazandırmak için çalıştığını vurgulayan Çelebi, "Meslekte yükselmek isteyenlerin mutlaka Uçak Bakım Teknisyenlik Yeterlilik sertifikası olan JAR 66’yı edinmesi gerekiyor. Bizler Havajet olarak verdiğimiz kuramsal ve teknik eğitim altyapısıyla, öğrencilerimizin bu sertifikaya ulaşmaları için onlara yol gösteriyoruz" diye konuştu.
 
Havacılığın geleceğin sektörü olduğunu dile getiren Çelebi, bu alanda her dönem teknik eleman ve diğer departmanlarda istihdam açığı bulunduğunu; donanımlı ve yetişmiş mezunların, iş bulma konusunda sıkıntı yaşamadıklarını sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER