'Hastanın Tıbbi Mağduriyeti Yaşanmamıştır'

Birlikte yaşadığı sevgilisi tarafından vurulan 2 aylık hamile Ayşe Kocaoğlu'nun hastane tarfından reddedilen kürtaj olma isteğine Sağlık Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlık, Kocaoğlu'nun isteğine sağlık durumu nedeniyle onay verdi. Bu arada İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner de yaptığı yazılı açıklamada, olayda hastanın tıbbi mağduriyet yaşamadığını kaydederek, kadınların sağlığını tehlikeye atan kısıtlayıcı düzenlemelerin gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

'Hastanın Tıbbi Mağduriyeti Yaşanmamıştır'

Muğla’da birlikte yaşadığı sevgilisi tarafından pompalı tüfekle kolundan vurulan 2 aylık hamile Ayşe Kocaoğlu (24), karnında bebeği olduğu için enfeksiyona karşı ilaç verilmediğinden kolunu kaybetme riskiyle karşı karşıyaydı. İddiaya göre  Kocaoğlu kolunu kaybetmemek için kürtaj olmak istedi. Ancak hastane kürtajı bebeğin babasının izninin olmaması sebebiyle reddetmişti. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “ İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesinde Tıbbi Konsey toplanmış ve hastanın sağlık durumu nedeniyle gebeliğin sonlandırılmasına karar vermiştir. Ayrıca hastanın hamile olduğu için, tedavisinin yapılmadığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Hastamızın antibiyotik tedavisine devam edilmekte olup, şu an için kol kaybı gibi bir durum söz konusu değildir “ denildi.

Sağlık Bakanlığı'nın ardından İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner de yazılı açıklama yaptı. 

 Kaptaner, "Bu olayda hastanın tıbbi mağduriyeti yaşanmamıştır. Ancak kürtaj konusunda kadınların kendi bedenlerine sahip çıkarak bu konuda özgürce karar vermesi yönünde yasal engeller çıkartılmış olması, kadınlarımızın sağlıklarını tehlikeye atabilecek durumlara yol açabilecektir. Kadınların sağlığını tehlikeye atan kısıtlayıcı düzenlemelerin gözden geçirilmesi zorunludur" dedi.

Konuyla ilgili İzmir Tabip Odası’nın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi :

‘’İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görmekte olan A.K. isimli hastanın tedavi sürecine ilişkin yazılı ve görsel basında yer alan haberler değerlendirilmiş, bu duruma ilişkin olarak kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.
 
Adı geçen hastanın tedavi sürecine ilişkin olarak basında haberler yer alır almaz İzmir Tabip Odası, adı geçen hastanede çalışıyor olmasının da katkısıyla, Başkanı Op.Dr. Suat Kaptaner aracılığı ile gerekli inceleme ve girişimlerde  bulunmuştur. Bu girişimlerin amacı, hekimlerin ve hastanın herhangi bir mağduriyet yaşamasını önlemeye katkı sağlamak olmuştur.
 
Hastayı tedavi etmekte olan çeşitli uzmanlık dallarındaki hekimlerle durum paylaşılmış, bugüne kadar tedavisinde herhangi bir gecikme ve eksiklik olmadığı bilgisi alınmıştır.
 
Kürtaj konusunda yaşananlar ise, konunun çok çeşitli tıbbi, etik ve hukuki yönlerinin bulunması nedeniyledir.
 
Tıbbi yönden kürtaj zorunluluğunun değerlendirilmesi, konunun hukuki boyutlarının açıklığa kavuşturulması açısından gerekli girişim ve değerlendirmeler yapılmış, tıbbi zorunluluk ve hastanın talebi doğrultusunda gerekli tıbbi prosedürler tamamlanmıştır.
 
İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi hekimlerinin, hastanın hak ve taleplerini de gözeterek en uygun şekilde tedavi edilmesi konusunda bugüne kadar gösterdikleri çaba ve özveriyi devam ettireceklerini ve bugüne kadar tıbbi anlamda bir mağduriyet yaşanmadığı konusundaki görüşlerini basınımıza ve kamuoyumuza iletiriz.
 
Bu olayda hastanın tıbbi mağduriyeti yaşanmamıştır. Ancak kürtaj konusunda kadınların kendi bedenlerine sahip çıkarak bu konuda özgürce karar vermesi yönünde yasal engeller çıkartılmış olması, kadınlarımızın sağlıklarını tehlikeye atabilecek durumlara yol açabilecektir. 
 
Kadınların sağlığını tehlikeye atan kısıtlayıcı düzenlemelerin gözden geçirilmesi zorunludur.’’
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2015, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER