Hastaneye Gebe Okulu ve Anne Oteli

İzmir’deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde Kültürpark Rotary Kulubü’nün katkıları ile Gebe Okulu ve Anne Oteli açıldı.

Hastaneye Gebe Okulu ve Anne Oteli
Sağlıklı gebelik, sağlıklı bebek anlayışından yola çıkılarak anne adaylarının mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir gebelik ve doğum süreci yaşamasına yönelik eğitimlerin verileceği gebe okulu ile yeni doğan yoğun bakımlarda yatan bebekler ile anneleri arasındaki bağın gelişmesi ve bebeğin anne sütünden mahrum kalmaması için Süt Çocuğu Kliniği ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde yapılan iki odalı Anne Oteli aynı anda düzenlenen törenle açıldı. Törene İzmir Kuzey kamu hastaneleri birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut, Kültürpark Rotary Kulübü üyeleri ve sağlık çalışanları katıldı.
 
Açılış konuşmasını yapan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut, anne adaylarının eğitimi için gebe okulunun açıldığını ve sağlık problemi olan çocukların annelerinin refakat etmesi için 10 yataklı bir kliniğin ayrıldığını, duyulan ihtiyaç nedeniyle 2 odanın ise otel koşullarında düzenlendiğini belirtti. Gebe okulu ve anne otelini Rotary Kulübü ile birlikte yaptıklarına değinen Akbulut, "Kulüp üyeleri düzenledikleri kermeste kendi ürettikleri malzemeleri satarak elde ettikleri gelir ile odaları döşediler. Böyle bir çalışmanın ekonomik katkısının dışında manevi boyutu büyük bir önem arz ediyor. Hizmet alan kesim ile hizmet veren kesimin bir arada birbirlerini düşünerek çalışması işin en önemli kısmı idi. Bu kurumlar kamuya ait kurumlar. Ne kadar çok sahip çıkılırsa bizim için anlamı o kadar büyük oluyor. Bu anlamda böyle bir işbirliğini gerçekleştiren Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürümüz Esma Çelik ve Rotary Kulübü’nün kıymetli üyelerine teşekkür ediyorum" dedi.
 
Kliniğin kadın doğum açısından Ege Bölgesi’nin referans kliniklerinden birisi olduğunu ve İzmir’de yapılan doğumların yüzde 50’si ile Ege Bölgesi’ndeki problemli doğumların çoğunluğunun burada gerçekleştirildiğini ifade eden Akbulut klinik çalışanlarına da teşekkür etti.
 
İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu da Genel Sekreterlik olarak ocak ayından beri sürdürülen çalışmaların sonucunda hizmete açılan tesisler hakkında bilgi verdi. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Kuzey Genel Sekreterliği’nin lokomotifi olduğunu belirten Erbaycu “İzmir’de geçen sene kamudaki 21 bin doğumun yaklaşık 12 binini yaptıran hastanemizde çalışan tüm doktor hemşire ve personele teşekkür ediyorum" dedi.
 
Rotary Kulübü’nün sağlık alanında yaptığı çalışmaları anlatan Kültürpark Rotary Kulübü Başkanı Dr. Nalan Kolcuoğlu’da kulüp üyeleri adına Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Esma Çelik’e meslek hayatı boyunca yaptığı başarılı çalışmalarından dolalayı “Rotary Meslek Hizmet Ödülü"nü takdim ederek hastaneye 1 adet damar görüntüleme cihazı hediye etti. Ödülü almaktan gurur duyduğunu ve tüm meslektaşları adına aldığını ifade eden Esma Çelik, kanser hastası olan annesinin kemoterapi tedavisi gördüğünü ve damar yolu bulunması konusunda yaşadıkları sıkıntıyı dile getirerek, cihazı hastanenin Kemoterapi Servisi’nde kullanılmak üzere servis sorumlu hemşiresine teslim etti.
 
Konuşmalardan sonra açılış kurdelesi kesilerek, davetlilerle birlikte Gebe Okulu ve Anne Oteli gezildi. Gebe Okulu’nda riskli gebeliği, psikiyatrik hastalığı, egzersiz yapmaya engeli olmayan, gebelik haftası 20 ve üzerinde olup eğitim almak isteyen anne adaylarına eğitim verilecek.
Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER