banner9

Hastanelerde E-Reçete Dönemi

Son yıllarda sağlık hizmetleri bilgi sistemlerinde ve yönetiminde önemli yer tutan ve standart bir uygulama olmaya başlayan e-­reçete İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı tüm sağlık tesislerinde uygulanmaya başlandı.

Hastanelerde E-Reçete Dönemi
 
Sağlık Bakanlığı’nın önem verdiği elektronik reçete uygulaması ile hatalı reçete yazımından kaynaklanan geri dönüşler azalırken, ilaçla tedavilerde hasta güvenliğinin yükseldiği aynı zamanda ilaç maliyetlerinde düşüşlerin olduğu gözleniyor.
 
Dolayısıyla e-reçete sağlık bakım maliyetlerinin azaltılması yollarının birisi olarak görülüyor. İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı tüm sağlık tesislerinde e-reçete uygulamasına geçildiğini belirten Birlik Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, "Elektronik reçete, manuel reçetede yer alan ilaç bilgilerinin elektronik olarak otomasyon sistemi üzerinden oluşturulmuş halidir. Reçete bilgilerinin elektronik ortamda yazılmasını, saklanabilmesini ve kurumlar arasında aktarılmasını sağlar. Bu sisteme geçilmesi ile kağıda dayalı reçete devri artık kapanmıştır. Sistem ile hekimler reçeteleri elektronik ortamda yazmakta ve eczacılar hasta takip numarasını kullanarak hangi hekimin hangi ilaçları yazdığını görebilmektedir. E-­reçete uygulamasındaki temel amaç işgücü ve maliyeti azaltmak, kayıp, kaçak, suistimal ve sahte reçeteciliği önlemektir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER