banner51

Hasta Çok, Organ Bağışı Yetersiz

İzmir Üniversitesi Hastanesi kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Zafer Beken, Türkiye’de organ bekleyen hasta sayısının çok, bağışçıların ise yetersiz olduğunu söyledi.

Hasta Çok, Organ Bağışı Yetersiz
İzmir, organ bağışı konusunda, Türkiye’de bulunan 9 organ nakli bölge koordinasyon merkezi arasında en başarılı bölge seçilirken, İzmir Üniversitesi Hastanesi de ilk beşte yer alan özel hastane oldu. Kendisi de kardeşinden aldığı organ sayesinde hayata tutunan, İzmir Üniversitesi Hastanesi kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Zafer Beken, Bursa’da yapılan ve Sağlık Bakanlığı tarafından en çok bağışçı sağlayan hastanelerin ödüllendirildiği törende bir konuşma yaptı. Op. Dr. Beken, "Maalesef organ bekleyen hasta sayısı çok, bağışçılar ise yetersiz. Ülke sıralamasında ilk beşte olmak gurur verici, ancak bağışçı sayısını hızla yükseltmek ve organ bağışı ile benim gibi hayata tutunacak vatandaşlarımız için daha fazla çabalamak zorundayız. Rakamlar, organ vericilerinin yüzde 77’sinin canlıdan olduğunu göstermekte. Oysa Avrupa ülkelerinde organ nakillerinin yüzde 80’i kadavra, yüzde 20’si ise canlı kaynaklıdır" dedi.
 
Sağlık Bakanlığı Organ, Doku ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığı verilerine göre Türkiye’de organ bekleyen 33 bin 133 hasta bulunuyor. Türkiye’de organ bağışı yapan kişi sayısı 113 bin 899. Bunların 21 bin 211’i ise İzmir’den.
Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER