Güvercinler Kim Vurduya Gitti

İzmir’deki Konak Meydanı’nın Saat Kulesi ile birlikte simgesi haline gelen güvercinlerden 5’ini  ezen banka aracının şoförü kesin kanıt elde edilemediği için cezasız kaldı. Sürücünün güvercin başına 500 TL’den 2 bin 500 lira ile cezalandırılmasını isteyen hayvanseverler tepki gösterdi.

Güvercinler Kim Vurduya Gitti
Geçen 22 Ekim’de, taşıt trafiğine kapalı, sadece ambulans veya resmi araçların özel izinle girdiği Konak Meydanı’nda bir banka aracı hızla ilerlerken yerde yem yiyen güvercinleriden 5’inin telef olmasına neden oldu. Konak Meydanı’ndaki çok sayıda kişinin gözünün önündeki bu olayı görenler şoföre tepki göstermişti. Şoförün, "Ne var insan mı ezdik?" sözleri hayvanseverleri çileden çıkarmıştı.
 
Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder, Konak Meydanı’nda onlarca kişinin tanık olduğu olayda, görgü tanıklarının ifadesi ve fotoğraflarla İzmir Valiliği, Konak Kaymakamlığı ve Konak Belediyesi’ne başvurarak sürücünün, yasa uyarınca güvercin başına 500 TL olmak üzerene 2 bin 500 TL ile cezalandırılmasını istedi. 5 bin 199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca şikayetleri inceleyen Konak Belediyesi, görgü tanıklarının ifadesi üzerine plakası tespit edilen aracın sürücüsünün suçu işlediğine dair şüpheden uzak kesin bir kanıt bulunamadığı gerekçesiyle ceza başvurusunu reddetti.
 
Konak Belediyesi, şikayetler için İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nı adres gösterdi. İdari para cezası istemlerini reddeden belediyenin yetkili makamları açılacak kamu davasını takiben işlem yapılabileceğini belirterek, kanıt yetersizliğinden ötürü olayla ilgili herhangi bir işlem yapılmasına gerek görmedi. Belediyeden gelen yanıt üzerine şoka uğradıklarını ve bu tavrı hayretle karşıladıklarını belirten şikayet sahibi HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder, şöyle dedi:
 
"Konak Belediyesi’nin bu tavrını anlamak mümkün değil. Daha nasıl kanıt istenmektedir? Kaymakamlığa yazdığımız dilekçede denetleme ve ceza yetkisinin Konak Belediyesi’nde olduğu söylendi. Biz bu gelişmelerin üzerine Kaymakamlık bünyesinde bir denetleme ekibi kurulmasını talep ediyoruz. Konak Belediyesi madem bu görevini yapamayacak, yetki devrini iptal etsin ve sorumluluğu tekrar Kaymakamlığa devretsin. Salı günü yapılacak İl Hayvan Hakları Kurulu toplantısında konuyu görüşüp nasıl hareket edeceğimize, Savcılığa suç duyurusunda bulunup bulunmayacağımıza karar vereceğiz."
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2015, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER