Güven'in Sınav Başarısı!

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği soruların saklanamayacağı kararını yerinde bulduğunu, mücadelelerinin sonucunu aldığını söyledi.

Güven'in Sınav Başarısı!
Geçtiğimiz Mart ayında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınavların sorularının açıklanmamasını Meclis’e taşıyan ve soru önergesi ile on binlerce sınav mağdurunun sesi olan CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği soruların saklanamayacağı kararını yerinde bulduğunu, mücadelelerinin sonucunu aldığını söyledi.  Anayasa Mahkemesi’nin ÖSYM Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevapların, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışında bırakılmasını öngören kanun hükmünü iptal ederek, yürürlüğünü durdurmasını sevinçle karşıladıklarını belirten Güven, ailelerin  sınav sonuçlarına güvenilirliği açısından kafalarında şüphe kalmaması gerektiğini vurguladı.
 
ÖSYM’nin açıklamadığı sınav sorularının mağduriyetini önce Meclis’e taşıyan İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, konuyla ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yaptığı bir konuşmada soruların gizlenmesini yanlış bulduğuna dair görüşlerini samimi bulmadığını da belirtmiş, Güven’in Bakan Bozdağ’ın ‘ÖSYM Başkanına soruların gizlenmesinin doğru olmadığını söyledim. Konuyu Bakanlar Kurulu’na taşıyacağım’ sözleriyle iyi polis rolü oynadığını belirten sözleri gündem yaratmıştı. 
 
‘HAK ARAMANIN ÖNÜNE GEÇİLEMEYECEK’
 
CHP İzmir Milletvekili Güven, “Sorular Bilgi Edinme Kanunu kapsamı dışına çıkarılarak itiraz yani yargı yolu kapatılmıştı. Toplumun tüm kurumlarda şeffaflığa daha fazla ihtiyacı olduğu bu dönemde bu uygulamanın yanlışlığını dile getirdik. Cumhuriyet Halk Partisi’nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi’nin bu yanlış hükmü iptal etmesi bizleri çok memnun etti. Zorlu koşullarla sınavlara hazırlanan çocuklarımızın ve yurttaşlarımızın eğer bir haksızlık görüyorsa buna itiraz etmek en doğal hakkıdır. Bundan sonra da bunun önünü kapatan tüm kararların takipçisi olacağız” diye açıklama yaptı. 
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER