Güven'den Bedelli Sorusu!

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, 2013 yılında kamuoyunda bedelli askerlik olarak bilinen dövizle askerlik ile toplanan paraların hesabını sordu.

Güven'den Bedelli Sorusu!
Bedelli askerliğin yasalaşmasıyla buradan elde edilecek gelirin de merak konusu olduğu bugünlerde CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, 2013’te bedelli uygulaması kapsamında yurtdışında çalışanlar ve ihtiyaç fazlası yükümlülerden toplanan paraların şehit yakınları, gaziler ve engellilerin hangi ihtiyaçları için harcandığını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile açıklanmasını istedi.
  
NELER YAPILACAĞINI HATIRLATTI
 
2013 yılında bedelli askerlikten elde edilen gelirin şehit yakınları ve engelliler için kullanılacağının açıklandığını hatırlatan Güven,  “Şehit kabirlerinin yapım, bakım veya onarımının ve yurtdışında bazı şehitliklerin yaptırılacağı, gazilerimizin banyo, tuvalet, rampa ve araç parkı gibi temel yaşam koşullarının iyileştirileceği, illerde özellikle şehit yakınları ve gazilerin kurmuş olduğu derneklerin faaliyet yapabileceği mekan eksikliği ile şehit yakınları ve gazilerin bir araya gelebileceği mekan eksikliği tespit edildiği, bu nedenle ‘Gazi evi’ projeleri hazırlanmaya başlandığı, Kore ve Kıbrıs’ta şehit olan yurttaşlarımızın soyundan gelen belirli sayıdaki kişilerin bir gezi programı dahilinde Kore ve Kıbrıs’a götürülmesinin de planlandığı belirtilmişti” dedi. 
 
‘VERİLEN SÖZLER TUTULUYOR MU?’
 
Yine gündemde olan bedelli askerlikten elde edilecek gelirin nerelere harcanacağının konuşulduğunu ancak geçmiş dönemlerdeki gelirin nasıl harcandığının bilinmediğini söyleyen Prof. Dr. Güven, verilen sözlerin tutulup tutulmadığının ortaya çıkmasını istediğini belirtti. Ayrıca iktidar milletvekilleri tarafından TBMM’ne sunulan kanun teklifinin de çok geniş bir askerlik yükümlüsü kitleye hitap ettiğini ve bu nedenle de bu uygulamadan elde edilecek gelirin yüksekliğine dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Güven, “Ülkemizde 1 Ocak 2015 itibarıyla getirilmesi düşünülen bedelli askerlik nedeniyle elde edilecek gelirler de şehit yakınları ve gaziler için kullanılacak mıdır? 2015 yılından başlayarak bu gelir kaleminden şehit yakınları, gaziler ve engellilerin kurmuş olduğu derneklere kira desteği yapılması düşünülmekte midir?” diye sordu. 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER