Güven'den Bakana Soru

ÖSYM’nin açıklamadığı sınav sorularının mağduriyetini daha önce Meclis’e taşıyan CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, konuyla ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Adalet komisyonun’da yaptığı konuşmada soruların gizlenmesini yanlış bulduğuna dair görüşlerini samimi bulmadığını açıkladı.

Güven'den Bakana Soru

Bozdağ’ın ‘Bizzat ÖSYM Başkanı ile görüştüm. Soruların gizlenmesinin doğru olmadığını söyledim. Konuyu Bakanlar Kurulu’na taşıyacağım’ sözleriyle iyi polis rolü oynadığını belirten Güven, “Sorular Bilgi Edinme Kanunu kapsamı dışına çıkarılarak itiraz yani yargı yolu kapatılmış oluyor. Adalet Bakanı kanunen yanlış olan uygulamayı görüp ‘bir bakalım’ tarzında açıklama yaparak yetkileri olduğu halde bunu değerlendirmeyip topu taça atıyor” diye konuştu. Mart ayında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdiğini hatırlatan Güven, sorularına hala cevap verilmezken Adalet Bakanı’nın böyle bir açıklama yapmasını samimiyetsiz bulduğunu söyledi.   

GÜNDEMDE TUTMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

Prof. Dr. Güven, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularının açıklanmamasıyla başlayan ve ÖSYM tarafından yapılacak tüm sınavlarda uygulanacak olan soruları açıklamama mantığının her sınavdan sonra şaibeler, kopya iddialarıyla gündeme gelen sınavlardaki  ‘yanlış veya tartışmalı soruları gizleme çabası’ olduğunu ileri sürdü. CHP’li milletvekillerinin konuyu sürekli gündemde tutarak sınava girenlerin bu haklarından mahrum kalmamaları için uğraştıklarını belirten Güven, “Önümüzde KPSS, açıköğretim gibi binlerce yurttaşımızı ilgilendiren önemli sınavlar var ve hala soru saklama mantığı açıklanmadı. Öyleyken Adalet Bakanı’nın yetkilerini kullanmayıp açıklamalar yapmasını eleştiriyor ve hükümetin bu yanlıştan bir an önce dönmesini bekliyorum” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2014, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER