banner51

Güven Hükümete Yüklendi!

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, asıl çocuk istismarını iktidarın izlediği politikalarla yaptığını söyledi.

Güven Hükümete Yüklendi!
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sempozyumu’nda konuşan Prof. Dr. Güven,  çocuk haklarının çok kolay istismar edildiğini savundu. “İlk olarak çocuğun sağlık hakkı açısından konuya bakıldığında doğan her çocuğun sağlık hizmetlerine erişimi eşit ve kaliteli olmalıdır” diyen Güven, “Eğer çocuklarda hala aşı ile önlenebilen bulaşıcı hastalıklar görülüyorsa, çocukların yeterli beslenmesi, sosyal koruma, eğitim sağlanamıyorsa o zaman çocuk istismarından bahsedilir” diye konuştu. 
 
‘KORUYUCU AİLE ŞİDDETİ İSTİSMARDIR’
 
Çocuğun destekleyici ve özenli aile ortamının bir hak olduğunu ve ailelerin desteklenmesi gerektiğini dile getiren Güven, “Koruyucu ailelere verilen çocukların denetimsiz bırakılarak çocukların şiddete maruz kalması, kız çocuğu ise hamile kalması hükümetin yol açtığı bir çocuk istismarı değil midir? Çocuğu engelli olan anne ve babaya sağlık ve sosyal destek verilmiyorsa, bu da bir istismar değil midir? Çocukları suça iten nedenleri araştırmayan, çocukların toplumla yeniden nasıl bütünleşeceklerini araştırmayan ve suçlu çocuklar olarak dışlanmaya yol açan hükümetler çocuk istismarı yapmaktadırlar” dedi. 
 
‘ÇOCUK GELİNLER GİDEREK ARTIYOR’
 
Çocukların okul öncesi eğitim hakkı olduğunu ancak bunu daha çok ekonomik olarak ödeme gücü olan aileler tarafından çocuklarına  sunulabildiğini kaydeden Güven, “Bedelsiz anaokulu, kreş desteği verilmemesi de çocuk istismarıdır. Kız çocuklarının okullaşma oranında düşme görüldüğü halde sebeplerinin araştırılmaması ve ortadan kaldırılmaması bir istismar değil midir? 4+4+4 eğitim modeli kız çocuklarının okuldan uzaklaşmasına ve çocuk gelinlerin artmasına neden olmaktadır. Bu eğitim modeli de çocuk istismarını desteklemektedir ve acilen kaldırılmalıdır”  şeklinde açıklama yaptı. 
 
‘GENÇLİK POLİTİKALARI OLUŞTURULMUYOR’
 
Ergenlik dönemine de dikkat çeken İzmir Milletvekili Güven, şiddet, çeteleşme, uyuşturucu kullanımı gibi bu dönemdeki tehlikelerin önlenememesinin de birer istismar olduğunu bildirdi. Güven şöyle devam etti: “Devlet, çocukların sağlık hizmetlerine erişimlerini sağlayamıyorsa, gençlik politikalarını oluşturmuyorsa, eğitimde kaliteyi artırmıyorsa, risk altındaki ergenlere, sokak çocuklarına, hapishanelerde bulunan psikolojik sorunları olan çocuklara ulaşmıyorsa, istismar ediyor demektir. Bir ülkenin çocuk gelinleri artıyorsa, çocuk anneler artıyorsa devlet çocukları korumuyor, istismar ediyor demektir.” 
 
Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2014, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER