Gürçeşme Rahat Bir Nefes Alacak

Gürçeşme Ferahlı Mahallesi Dayko Yokuşu’nda Konak Belediyesi tarafından başlatılan istinat duvarı çalışması İzmirlilere rahat bir nefes aldırdı.

Gürçeşme Rahat Bir Nefes Alacak

35 yıldır bölge sakinlerine sıkıntı yaşatan, son yıllarda ise trafiği tam bir çileye dönüştüren dar sokak, Konak Belediyesi tarafından yeniden düzenlendi. İlk etapta kamulaştırma kapsamında, tehlike oluşturan ve yolu daraltan evler yıkıldı. Yıkımın ardından Konak Belediyesi Asfalt ve Şantiye Ekipleri, çalışmalarına hız kesmeden devam etti.

Özellikle sabah ve iş çıkış saatlerinde yoğun trafik yaşanan Dayko Yokuşu’nda, araç trafiğini rahatlatacak yol genişletme ve istinat duvarı düzenlemesi gerçekleştirildi. Tamamlandığında 15 metre yüksekliğinde ve 60 metre uzunluğunda olacak dev duvarın büyük bölümü ortaya çıktı.

İzmirlilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda kentin sorunlarına ekonomik, pratik ve hızlı çözümler getiren Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan şunları söyledi: “Konak Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana İzmirlilerin istek ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yaptık. Kentin ihtiyacı o kentte yaşayanların ihtiyaçlarıyla ölçülür. Başından beri anket çalışmalarıyla, halkımızın isteklerini iletebilecekleri çözüm hattımızla, sorunu yerinde ve anında tespit ettik. Biz sadece bir yerel yönetim değil, İzmir’in kalbinde bir kent olarak büyük bir aileyiz.”

15 metre yüksekliğinde ve 60 metre uzunluğundaki duvar doğal taşla örülüyor. Duvarı ayakta tutan demir kirişler sağlam ve uzun ömürlü bir yapının temelini oluşturuyor. Her dört metrede kademeli yükselen duvarın her kademesi 3 veya 4 metre genişliğinde. İzmirlilerin güvenliği düşünülerek örülen istinat duvarı aynı zamanda estetik bir görünüme sahip. Duvar üstünde oluşturulan pencere şeklindeki oyuklar, doğal taşla uyumlu bir görüntü sergiliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 10:30
YORUM EKLE

banner47