Güney Dinç Toprağa Verildi

İzmir Barosu’nun 12 Eylül darbesinden sonraki dönemde başkanlığını yapan, insan hakları savunuculuğu, yazarlık ve TİP’te siyaset yapmasıyla tanınan ve yaşamını yitiren Avukat Güney Dinç, meslektaşları tarafından düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Güney Dinç Toprağa Verildi
 
İzmir başta olmak üzere Türkiye genelindeki önemli davalarda avukatlıklar yapan, 12 Eylül askeri darbesinden sonra da İzmir Barosu başkanlığını yürüten 79 yaşındaki Güney Dinç, uzun süredir tedavi gördüğü KOAH hastalığına yenik düşerek yaşamını yitirdi. Dinç için İzmir Barosu’nun önünde bugün (pazartesi) bir tören düzenlendi. Törene eşi Nadide Dinç, çocukları, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ve meslektaşları katıldı. Güney Dinç’in üzerine Türk bayrağı ve avukatlık cüppesi örtülen tabutunun başında konuşan İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, "İzmir Barosu eski başkanlarından ve Türkiye Barolar Birliği eski yönetim kurulu üyelerinden, insan hakları savunucusu, değerli büyüğümüz Avukat Güney Dinç’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bütün hukuk camiasının ve yakınlarının başı sağolsun" dedi. Ankara’daki bombalı saldırıya da değinen Baro Başkanı Özcan, "Yitirdiğimiz tüm canlara Allahtan rahmet, yakınlarına ve tüm yurttaşlarımıza başsağlığı diliyoruz. Demokrasiden, hukuk devletinden ve en önemlisi barıştan yana tavrımızı devam ettireceğimizi bu vesile ile bir kez daha dile getiriyoruz" diye konuştu.
 
Güney Dinç’in cenazesi Alsancak Garı’na kadar omuzlarda taşındı. Burada cenaze aracına konularak Alsancak Hocazade Camisi’ne getirildi. İkindide kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Soğukkuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2015, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER