Gündeme Dair Önemli Açıklamalar Yaptı!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent gündemindeki stad konusuna ilişkin sanayicilere konuştu. Kocaoğlu, 10- 12 bin kişilik stadlar yerine 20-25 bin kişilik spor köyleri yapılması gerektiğini, bunun için de Örnekköy’de çalışma yürüttüklerini belirterek “Bizim sporumuzun, futbolumuzun kurtuluşu sadece stad değil. Bizim spor altyapısına ihtiyacımız var” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Ortak Meslek Komiteleri Toplantısı’na katılan Aziz Kocaoğlu, Egeli sanayicilerin sorularını yanıtladı. Konuşmasında geçen hafta Çin’e yaptıkları ziyareti hatırlatan Kocaoğlu, daha önce yatırımcı çekmeye çalışan Çin’in yatırım doygunluğuna ulaştığını ve dünyanın başka ülkelerinde yatırım yaptıklarını aktardı. Belediye olarak göreve geldikleri günden bu yana Çin’e özel önem verdiklerini dile getiren Kocaoğlu, “CSR firması Türkiye’ye yatırım yapmak için gelmişlerdi. Bunda bizim de hasbel kader payımız vardır. Şimdi Ankara Sincan’da karar aldı. Nerede yapılırsa yapılsın ülkemiz için bir kazanç. Yine Çin’in İzmir’de başkonsolosluk devreye sokmasından görüyoruz ki İzmir’e özel önem veriyorlar. Umarım hep beraber sizlerle ve merkezi hükümetimizle beraber İzmir’e yatırım çekeriz” diye konuştu. Çin temasları sırasında belediye başkanlarıyla da yakın ilişki kurduklarını ifade eden Kocaoğlu, “Çok yavaş hareket ediyorlar, ince eleyip sık dokuyorlar ama karar verirlerse çok hızlı şekilde hareket ediyorlar” dedi.
 
ÖZEL İDARE MALLARI İÇİN YÜRÜYÜŞ
 
Çevre konusunda arıtma başta olmak üzere yaptıkları yatırımların altını çizen Kocaoğlu, “Çamur çürütme, kurutma tesisi Türkiye’de bir numara. Dördüncü faz arıtmanın bu Cumartesi temelini atacağız. Bununla beraber çıtayı yüzde 30’un üzerinde daha büyütüyoruz” dedi. Özel İdare malları konusunda da 11 Ekim’de Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yapılacak yürüyüşünh hazırlıklarının sürdüğünü de hatırlatan Kocaoğlu, “Bu 4.5 milyon liralık maldır. Bu malları İzmirli, bizim büyüklerimiz yapmıştır. Ve İzmir’in kaynaklarıyla yapılmıştır. Bu sebeple yerelin hakkıdır” dedi.
 
STAD TARTIŞMASINA SON NOKTAYI KOYDU
 
Konuşmasının önemli bir kısmını stad konusuna ayıran Kocaoğlu, kentin kuzey ve güneyinde yani Karşıyaka ve Göztepe’de yapılmak istenen stadların yer sorunundan kaynaklı en fazla 10-12 bin kişilik olabileceğini ancak ihtiyacın gerçek bir spor kompleksi olduğunu vurguladı. Bunun için 20-25 bin kişilik bir spor köyü planlanarak Örnekköy’de 80 dönümlük bir arazide sadece futbol değil tüm sporları buluşturacak bir kompleksin 2011 yılında Spor Bakanı’na da iletildiğini aktaran Kocaoğlu, şunları söyledi: “ Bizim sporumuzun, futbolumuzun kurtuluşu sadece stad değil. Bizim spor altyapısına ihtiyacımız var. Nur içinde yatsınlar; Osman Kibar, Ahmet Piriştina zamanlarında bir çok tesis yapıldı, biz devam ettirdik. Bizim kulüplerimizin yüzme havuzları, kapalı-açık spor salonlarıyla, diğer branşların da yapılabileceği kampüs şeklinde alanlara ihtiyacımız var. Örnekköy’ün hiçbir problemi yok. Ama Karşıyaka’da ‘O da yapılsın, o da yapılsın’ şeklinde bir görüş var. Bizim stadı engellediğimiz şeklinde bir görüş oldu. Biz Örnekköy’e stadı gündeme getirdik. Araziyi bulduk, şu anda stad yapmamak için hiçbir neden yok. Yapılacak işin kalıcı olmasını, palyatif tedbirlerle kentin trafiğine zarar vermemesini, sağlıklı planlama, sağlıklı proje yapmak üzere yola çıktık. Yoksa bizim Karşıyaka’ya Göztepe’ye stad yapılmasın diye bir yaklaşımımız yok. Elimizden geldiğince sporu destekliyoruz.”
 
“DEDESİNİ DE TANIRDIM”
 
Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ı sert şekilde eleştiren Kocaoğlu, "Ben 6 aydır Spor Bakanından randevu alamadım...Her gün arıyorum. Ben İzmir Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Bu ayıp da bana yeter. Ne müsteşarından ne bakanından. Çok meşgul. Yurtdışında, yurtdışında 5 dakika konuşacağım, çıkacağım, gideceğim arkadaş. 6 aydır randevu alamadım. Suat Kılıç'tan 3 gün içinde randevu almıştım. Derdi ne bilmiyorum. Dedesini de çok iyi tanıyorum. 30 sene CHP milletvekiliği yaptı. Bu dediğim 70'li yıllar. Dedesinin de babama, aileme çok büyük saygısı vardır. Gördüğüm zamanda yüzüne söyleyeceğim" diye konuştu.
 
“ALSANCAK’A YENİ STAD”
 
Kocaoğlu, Alsancak Stadyumu'nun yerine yeni bir stadyumun yapılmasına taraftar olduğunu belirterek, Milli Emlak'a ait Güzel Sanatlar Fakülte binası ve Atatürk Araştırma Merkezi binası ile birleştirilerek yeni bir stadyumun yapılabileceğini söyledi. Kocaoğlu, şöyle konuştu: "Alsancak Stadı etrafında yerleşim yoktur. Yürüyüş mesafesinde. Tarihi bir geçmişi var. 4059 metrekaresi Büyükşehirin tapulu mülkü. Bir Allahın kulu senin burada tapulu mülküün var, ne diyorsun diye sormadı. Yanında Güzel Sanatlar Fakültesi, Atatürk Araştırma Merkezi olan bir arazi var. Bu arazi Milli Emlak'a ait. Bu stat eğer rüzgar uygunsa büyütülerek stadın da yönü değiştirilerek mükemmel bir stat çıkabiliyor. Alsancak daha çok Altay'a, İzmirspor'a, Altınordu'ya hitap eder. Ben yapılmasından yanayım."
 
TOKİ’YE ELEŞTİRİ
 
Kocaoğlu konuyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı’na seçimden bu yana randevu talebinde bulunduklarını ancak yanıt alamadıklarını, sonucu beklediklerini kaydederken statları yapacak olan TOKİ’yi de şu sözlerle eleştirdi: “TOKİ bu ihaleleri yapmıştır. Ne yer belirtmiştir, ne proje vardır, TOKİ’nin yasasına, kurallarına göre bir Bakan’ın istediği yere, istiyorsa Ahmet Efendi’nin bostan tarlasına her türlü yapı yapılabilir. Biz İzmirli olarak spor altyapısını güçlendirecek bu projeyi istiyoruz. Dolayısıyla adam gibi tesis yapılsın ve kalıcı bir eser yapalım diye düşünüyoruz.”
 
YORGANCILAR: “KOBİ’LER GÜÇLENDİRİLMELİ”
           
Toplantıda açılış konuşması yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise Türkiye’nin güvenlik, ekonomi ve yatırımlarla ilgili gündemlerinin bulunduğunu, güvenlikte sorunların başında IŞİD, barış süreci, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Ortadoğu Kaosu’nun geldiğini dile getirdi. FED’in faiz artırımı, ekonomideki kırılganlıklar ve ABD-AB Transatlantik Anlaşması’nın da ekonomik hayata damga vurduğunu dile getiren Yorgancılar, Türkiye’nin ihtiyacı olan ihracatın artması için öncelikle KOBİ’lerin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
SANAYİCİ VERGİ TEBLİĞİNİ BEKLİYOR
 
Yorgancılar, yeni çıkan Torba Yasa’nın hukuki boyutlarıyla ilgili bir dosya hazırlattıklarını, sanayiciler olarak yasanın vergisel boyutunu ortaya koyacak  tebliğin çıkmasını beklediklerini dile getirdi. Konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu Dünya Belediye Başkanları Yarışması’nda Türkiye’den finale kalan tek başkan olması nedeniyle tebrik eden ve söz konusu internet sitesinden destek olunabileceğini dile getiren Yorgancılar, “Ben bir İzmirli olarak görevimi yerine getirdim” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER