banner9

Gündemde Güneydoğu Vardı

Mardinliler Federasyonu Genel Başkanı Ferhan Ademhan ve Yönetim kurulu üyeleri Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel'i ziyaret etti. Ziyaretin gündeminde CHP'nin Mardin'e yapmak istediği ziyaret ve Türkiye'nin doğusunda yaşanan sıkıntılar vardı.

Gündemde Güneydoğu Vardı
Ferhan Ademhan, Federasyonlarına İzmir'de bulunan 21 derneğin  üye olduğunu ifade ederek " Mardinliler nüfus olarak İzmir'de çok fazla. Bizler Mardinliler olarak hem doğduğumuz, hem doyduğumuz kent için çalışıyoruz. Göreve yeniden seçilmesinden dolayı Sayın Alaattin Yüksel'i tebrik ediyor, başarılar diliyoruz. Mardinlilerin İzmir'de hem gelenek göreneklerini yaşatması, hem de İzmir'deki hemşerilerimizin sorunları ile ilgilenmeye çalışıyoruz. Örgütlenmeye ve hemşerilerimizi bir çatı altında toplayarak kaynaştırmayı çok önemsiyoruz " dedi.
 
YÜKSEL, ÜLKEMİZDE YAŞANANLAR AKIL TUTULMASI
 
CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel'de "Kurultayında tamamlanmasının ardından kendilerine gelen ziyaretlerin arttığını ve bu durumdan mutlu olduklarını" ifade ederek, şöyle konuştu:
 
"Aslında bizler sizleri ziyaret edip, sizlere gelmek, dinlemek istiyoruz. Böyle önemli bir federasyonun ziyareti bizleri çok mutlu etti. Mardin farklı dinler, kökenler ve dillerin bir arada barış içinde yaşamayı başardıkları bir kentimiz. Tıpkı İzmir gibi, barışın ve hoşgörünün kenti. Bir çoğumuz Anadolu'nun farklı kentlerinden, kimimiz iş, kimimiz baskıdan-terörden kaçarak, kimimizde özgürlük için İzmir'e gelmiş insanlarız.  Ancak maalesef Türkiye'de huzur bırakmadılar. Ülkemizin doğusunda yaşananlar tam bir akıl tutulması hali. Bu duruma dikkat çekmek içinde, Yönetimiz kurulumuzda Mardin'e de bir ziyaret yapma fikri gündeme geldi.  Bölgeye giderek yaşanan sıkıntılara, barışa, birliğe dikkat çekmek istiyoruz. Bu AKP iktidarı 8 yıldır bölge halkını, barışı getireceğiz diye kandırdı, oylarını istedi. 9. seçimde halk artık bu yalana inanmayınca bu kez, Milliyetçilik vurgusuyla bölgeyi kaos ortamına çevirdi. Orada olanlar bu anlayışın umurunda değil. Tek hedefleri var Başkanlık sistemi.  Cumhurbaşkanı hiç kimseyi beğenmiyor, hiç kimseyle uzlaşmıyor. Aklında sadece Başkanlık sistemi var.  Bölgede dedeler, çocuklar, kadınlar, askerler ölüyormuş umursayan yok. Bu iktidar ülkenin en büyük sorunlarını hep kendi çıkarına yönetti. Dertleri sorun çözmek değil sorunları kendi çıkarlarına göre yönetmek, kendi siyasetlerini büyütmek. 
 
ÇÖZÜM CUMHURBAŞKANINA TAKILIYOR
 
Cumhuriyet Halk Partisi son yıllarda bölgeye gitmeye başladı, halkla çok sıcak ilişkiler kurdu. Bölge halkı bizleri çok sıcak karşılıyor. Heyetlerle ben de ziyarete gittiğimde, onca yokluğa, yoksulluğa rağmen bizden tek istekleri huzurdu. Bu huzuru sağlamak için son dönemde çözümü meclisteki dört siyasi partiyle bulalım istedik, çağrı yaptık. Ama her seferinde bu girişimlerimiz Cumhurbaşkanına takıldı, kendisi her seferinde çözümü engelledi. 90'lı yılarda çözüm diye köyleri boşaltmışlardı, şimdi bunlar işi abarttı ilçeleri boşaltmaya, taşımaya kalkıyorlar. Terör büyük bir bela, bu beladan kurtulmak için birlikte Meclis'te çalışalım diyoruz ama işlerine gelmiyor. Mardinliler Federasyonu'nun da diğer sivil toplum kuruluşlarıyla gerçekleştirdiği barış girişimlerini anlamlı buluyor ve barış için, insanlarımız ölmesin diye elimizden gelen desteği veriyoruz."
 
Mardinliler Federasyonu Başkanı Ademhan da, CHP İzmir Yönetim Kurulu'nun Mardin'i ziyaret etmesine çok sevineceklerini belirterek  " O ziyaret belki sorunu bir anda çözmez ama, oradaki halka yalnız değilsiniz, yanınızdayız mesajı vermesi açısından çok önemli bir ziyaret olur. Bizlerde gerekli desteği vermeye hazırız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2016, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER