Günay: Paris'te Kaybetmeye Hakkımız Yok!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir gündemini meşgul eden EXPO konusuyla ilgili olarak 'Paris'te yapılacak oylamayı kaybetmeye hakkımız yoktur' dedi.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği'nin (ETİK) İzmir Hilton Otel'de düzenlediği 18'nci Genel Kurulu gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı ile ilgili yasa taslağının komisyondan geçtiğini, TBMM gündeminde olduğunu hatırlatarak "Temmuz ortasında TBMM kapanmadan önce İnciraltı için yaptığımız yasal düzenlemeyi parlamentodan çıkaracağız ve EXPO konusunda bizden beklenen herşeyi yapmış olacağız" dedi.

EXPO sürecinde Bakanlık olarak yaptıkları çalışmaları da anlatan Günay, "Ne olursunuz İzmir'de iş yapmaya çalışalım. Bazen işten çok laf yapıldığını, İzmir'in kendi içinde protokol tartışmaları yaratmaya çalışıldığını görüyorum, neden kaynaklanıyor bilmiyorum. O yüzden bu tartışmaların İzmir kamuoyunda tedirginlik yarattığına ilişkin haberler okuyorum. Bizim bu sefer Paris'te yapılacak bu oylamayı kaybetmeye hakkımız yoktur. 2013 yılında yapılacak oylama bizler için önemli, ama asıl İzmir'de daha onyıllardır yaşayacak olan gençler için daha da önemli. İzmir'in toplumsal ve sosyal yaşamı için, bir dünya kenti olması için bizim önümüze altın değerinde bir fırsat geçti. Bunu tartışma konusu yapmadık. İzmir'in bu top ayağına geldi. Ege Bölgesi'nin ayağına geldi. Bu bölgenin dünyaya açılması için inanılmaz bir fırsat geldi. Kendi aramızdaki tartışmanın lüksü ile bu işi sekteye uğratmaya hakkımız yoktur. Hangi anda bizim yapmamız gereken ne varsa eksiksiz yerine getirmeye çalışıyoruz ama bütün İzmir kamuoyundan da aynı dikkati ve dirayeti bekliyorum" diye konuştu.

Bakan Günay ayrıca İnciraltı'nda lagün çevresinde 200 hektarlık alanda EXPO düşündüklerini ve kalıcı olmayan, sökülüp takılabilen yapılar yapacaklarını kaydedip, "Bu kalıcı olmayan yapıların içinde simgesel değeri olan, kalmasında yarar görülürse yüzde 3'ü geçmemek kaydıyla birkaç eseri koruyacağız. Bütün bu alan İzmir'e yeşil alan olarak armağan edilmiş olacak. Komisyondan geçirdiğimiz yasada bu yazıyor" dedi.

Bölgede 7 bin 500 yataklık bir ek kapasitenin yaratılmak istendiğini, böylece İzmir geneli yatak kapasitesinin 65 binlere ulaşabileceğini ifade eden Günay, "İzmir'de Türkiye'nin öbür bölgelerde yapılmış yanlışlardan ders alarak, doğanın içinde daha butik bir destinasyon yaratalım diye özel bir titizlik gösteriyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER