Grev Başladı, DİSK Karıştı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan 10 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşmede anlaşma sağlanamadı. Gece boyunca DİSK binası önünde gerginlik vardı. Sabah saatlerinde park ve bahçeler ile temizlik işçileri greve başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile DİSK anlaşamadı. Sabah saatlerinde belediye binası önünde toplanan park ve bahçeler ile temizlik işçileri greve başladı. İZELMAN'da çalışan otobüs şoförlerinin işbaşı yaptığı belirtildi.
 
Belediyede çalışan 10 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşmede, görüşmelerden sonuç çıkmadı. İşçilerin yüzde 30 zam isteğine, belediyeden yüzde 8 ile 12 arasında zam önerisi geldi. Anlaşma sağlanamayınca son kararı, Yüksek Hakem Kurulu verdi.
 
Kurul, belediye'nin 16 Mart'ta gönderdiği zam oranlarını kabul etti. En yüksek maaştan en düşük maaşa sırasıyla yüzde 8, 10 ve 12 oranında zam yapıldı. Ancak karar işçileri ikiye böldü. Açıklamanın herhangi bir yasal dayanağının olmadığını öne süren bir grup işçi, grevden vazgeçtiklerini duyurdu. Kendilerine süreç hakkında bilgi verilmediğini ifade eden işçiler, düşük maaş aldıklarını belirterek bordrolarını yaktı.
 
DİSK'e tepki gösteren bir grup işçi bina önünde eylem yaptı. Belediye yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından DİSK'e giden DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise eylem nedeniyle bir süre binada mahsur kaldı. Daha sonra dışarı çıkarak açıklama yapan Beko, Yüksek Hakem Kurulu'na giden herhangi bir belgede imzasının bulunmadığını söyledi ve grev çağrısı yaptı.
Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2013, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER