banner51

Gözlerini Dünya Devlerine Dikti

İzmir Üniversitesi’nden birincilikle mezun olan ve lisansüstü eğitimine Kanada’da bulunan Seneca Collage of Applied Science’da devam eden Sercan Aktaş’ın hedefi Google ya da Oracle gibi dünya çapında bir şirkette yönetici olmak.

Gözlerini Dünya Devlerine Dikti

 

İzmir Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı rahmetli Necdet Doğanata’nın “Ateşlenmiş bir ruhun önünde hiçbir engel duramaz” sözünün en iyi örneklerinden birini oluşturan Sercan Aktaş, Bilgisayar Mühendisliği alanında geleceğin başarılı yöneticilerinden biri olacağının sinyallerini şimdiden veriyor. İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş’i ziyaret eden Aktaş, finans alanında Kanada’da lider konumda bulunan NexJ Systems’te tamamladığı Co-Op stajının ardından yeni hedefinin ikinci lisansüstü eğitimi olan Project Management for Information Technologies’i de başarı ile bitirmek ve Google ya da Oracle gibi bir dünya çapında bir firmada yönetici olmak olduğunu söyledi.
 
2012-2013 akademik yılında, üniversiteye girerken hedeflediği gibi, okul birincisi olarak mezun olan ve diplomasını Mütevelli Heyet Başkanı rahmetli Necdet Doğanata’nın elinden alan Sercan Aktaş, İzmir Üniversitesi’nde aldığı İngilizce Bilgisayar Mühendisliği eğitiminin bugün geldiği noktada kendisine pek çok kapının açılmasına vesile olduğunu söyledi. “Aldığım eğitimin ne kadar kaliteli olduğunu Kanada’ya gidince daha da iyi anladım” diyen Aktaş, üniversite eğitimi boyunca TRT ve Doruknet’te staj yapma fırsatı bulduğunu ve verimli geçen üniversite eğitimi sayesinde hem lisansüstü eğitim hem de kariyer alanında mücadeleye 1-0 önde başladığını söyledi.
 
 
 
TERCİH EDİLENDEN TERCİH EDEN POZİSYONUNA GELDİM
 
Aldığı eğitimin kariyer planlamasında büyük etkisi olduğunu ifade eden Aktaş, NexJ Systems deneyimini şöyle aktardı:
 
“4 aylık teorik eğitimin ardından 4 aylık ücretli stajı içeren Co-Op eğitimim için 100 şirket arasından tercih yapmam gerekiyordu ve ben sadece en çok çalışmak istediğim 3 şirketi seçtim. Gittiğim mülakatlarda her iki şirket tarafından da kabul aldım ancak hangi şirkette çalışacağıma karar vermek için bu kez ben şirketlere (5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?) diye sordum. Her zaman başarı noktasının daha iyiye doğru geliştirilebileceğine inanan bir insan olarak finans alanında Kanada’da lider konumda bulunan, 5 yıl içinde sağlık hizmetleri ve sigorta alanında da liderliği hedefleyen NexJ Systems’te staj yapmaya karar verdim. Aldığınız eğitimin size sağladığı donanım, sizi hem tercih edilen hem de tercih eden konumuna taşıyor ki bu kariyerim için büyük avantaj.”
 
 
 
HER ZAMAN DAHA İYİSİNİ İSTERİM
 
4 ay içinde tamamladığı 4 proje ile şirkete sağladığı önemli fayda sayesinde ikinci lisansüstü eğitiminin ardından da çalışmak için NexJ Systems’ten teklif aldığını aktaran Aktaş, “Ancak bir programın nasıl yazıldığını bilen bir yöneticinin başarılı olabileceğine inanıyorum. O nedenle alanımda yöneticilik vasıflarımı da geliştirecek ve tamamlayacak Project Management for Information Technologies eğitimimi sürdürüyorum. Hedefim, bu eğitimimi de başarı ile tamamladıktan sonra iyi bir yönetici olmak ve Google ya da Oracle gibi dünya çapında şirketlerin vazgeçilmez isimleri arasında yer almak” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER