Gönenç'i Yalanladılar!

Koza Altın İşletmeleri A.Ş., İzmir’in Bergama İlçesi’ndeki Ovacık Altın Madeni’ndeki ikinci atık barajına giden borulardan birinin patlaması sonucu siyanürlü atığın Narlıca Köyü Deresi’ne aktığı iddialarını yalandı. Yapılan açıklamada, deredeki sudan numune alıp, incelenmek üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderen CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in konuyla ilgili iddialarının da gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

Gönenç'i Yalanladılar!
 
Koza Altın Ovacık İşletmeleri Müdürü Cemalettin Çetin imzalı yazılı açıklamada, madende siyanürlü atık bulunmadığı, atık havuzundaki malzemenin bile içme suyu ayarında olduğu ileri sürüldü. Bu nedenle olmayan bir şeyin doğaya karışmasının da söz konusu olmadığını belirten Çetin, dereye karıştığı ileri sürülen siyanürlü atıktan numune aldırıp, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderen CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in maden şirketi görevlilerinin de idiaları doğruladığı yönündeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Çetin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
 
"Ovacık işletmemizi denetleme, numune alma hakkı ve yetkisi İzmir İl İzleme ve Denetleme Komisyonu ve ilgili İl Müdürlükleri’ne aittir. İzleme ve Denetleme Komisyonu, İzmir Valiliği tarafından oluşturulan, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın başkanlık yaptığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, DSİ 2’nci Bölge Müdürlüğü, MTA Ege Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Meteoroloji 2’nci Bölge Müdürlüğü, Bergama Kaymakamlığı ve Bergama Belediyesi’nden oluşmaktadır. Bu komisyonun yaptığı denetimler, maden sahası içinde ve çevresinde ÇED ve şirket taahhütleri doğrultusunda, yer altı ve yüzey suları, kimyasal arıtma çıkışı, atık barajı analizleri, hava, toz ve gürültü ölçümleri ve kontrollerini kapsamaktadır. Bu kontroller düzenli olarak her ay yapılmaktadır. Geçen 24 Kasım’da İzleme ve Denetleme Komisyonu’nun yaptığı denetlemede, ÇED ve şirket taahhütleri doğrultusunda belirlenen lokasyonlardan numuneler alınmış ve akredite laboratuvarlara gönderilmiştir. İşletmemizde olağandışı hiçbir gelişme yoktur."
 
Geçen 24 Kasım’da İzleme Denetleme Komisyonu’nun denetim yaptığı aynı gün içerisinde, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in kendi belediye ekibini gönderdiği belirtilen açıklama ayrıca, "Kurul dışında numune almak istemeleri anlaşılmaz bir durum olmasına rağmen, çalışmalarımızdaki şeffafiyet prensibi sebebi ile gönderdiği ekibe fotoğraf çekimi yapmaları ve numune alabilmeleri için tüm kolaylık gösterilmiştir. Kendilerine numunelerin alındıktan sonra mühürlenmesinin yasal zorunluluk olduğu ve akredite bir laboratuvara gönderilmesinin mevzuat gereği şart olduğu izah edilmiştir. Bergama Belediyesi görevlilerinin mühürlerinin yanlarında olmadığı ve belediyede olduğunu beyan etmeleri üzerine, tamamen iyi niyetimiz kapsamında, alınan numunelerin belediyede mühürlenerek şahit numunelerin tarafımıza verilmesi tarafımızdan kabul edilmiştir. Bunun için görevli bir personelimiz gelen ekiple birlikte belediyeye gitmiştir. Belediyeye giden personelimiz, numunelerin mühürlenerek kendisine verilmesi bir yana, Belediye Başkanı tarafından nezaket dışı bir davranış ile geri çevrilmiştir. Numunelerin mühürlenmesi sadece mevzuatın gerekliliğidir yoksa herhangi bir tehlikenin olması söz konusu bile değildir. Defalarca ifade edildiği, bugüne kadarki tüm denetimlerin gösterdiği, bundan sonraki bütün denetimlerin de göstereceği gibi işletmemizde siyanürlü atık bulunmamaktadır. Belediye Başkanı’nın iddiasına konu olan durum her işletmede olan rutin bir tamirat ve bakım işlemidir. Çevreye zarar verecek hiçbir durum sözkonusu olmamıştır. Tüm yetkili kurumlar, diledikleri zaman, işletmemizin dilediği yerinden numune alabilirler. Kuruluşumuzda bugüne kadar olduğu gibi tüm çevresel taahütlerimize hassasiyetle uyduğumuz görülecektir" denildi.
 
CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, iddialar üzerine bölgeye ekip gönderdiğini belirtip, "Maden yetkilileri, atık barajına giden borulardan birinin patladığını kabul etmiş. Bir sıkıntı oldu ancak yedek hattı devreye soktuklarını belirtmişler. Deye karışan sudan numuneleri alıp doğrudan İzmir’e gönderdim. Sonuçlar gelince daha ayrıntılı bilgi alabileceğiz. Şirket yetkilileri numumelerin teslim edilmesi için İzmir’e kadar eşlik etmek istemişler. Hatta belediyeye kadar gelip, numunenin tehlikeli olduğunu ve mühürlenmesi gerektiğini söylemişler. Kendilerine, görevimizi söylemelerine gerek olmadığını belirttik. Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü de arayıp bilgi verdim. Sonuçlar yarın belli olacak. Haber bekliyoruz" demişti.
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER