Gezi'de Twitter Sanıkları Serbest!

Gezi parkı eylemleri sırasında sosyal medya yolu ile mesajlar paylaşan ve haklarında İzmir 22. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılan sanıkların durumları belli oldu. Sanıklardan 27'si beraat etti. Birine ise para cezası verildi.

İzmir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında attıkları Tweetler nedeniyle haklarında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 29 sanıktan 27'si beraat ederken, Egemen Çiynekli'ye 8 bin 100 lira para cezası verilip, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdroğan'ın 'Mağdur' olarak yer aldığı davada, hakkında yakalama kararı bulunan Efecan Karakaş'ın dosyası ise ayrıldı.
 
Türkiye'nin birçok kentine yayılan Gezi Parkı protestoları sırasında, İzmir'de geçen yıl 5 Haziran'da, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, örgütlü suçlar soruşturma bürosunda görevli savcının talimatıyla harekete geçti. Attıkları tweetlerle, insanları yasa dışı davranmaya teşvik ettikleri öne sürülen 38 kişi gözaltına alındı. Soruşturma yaklaşık 7 ay sürdü. Birbirini tanımayan 29 kişi hakkında, 'Halkı kanunlara uymamaya tahrik ettikleri' iddiasıyla 3'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamenin en dikkkat çeken yeri ise 'Mağdur' bölümü oldu. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ismi tek mağdur olarak iddianamede yer aldı. Kentte 33 banka, 17 ATM, 75 işyeri, 10 ev, 20 polis otomobili ve 31 otomobilde hasar meydana geldiğine yönelik bilgi iddianamede yer alırken, sanık olarak gösterilen kişilerin bu olaylara bizzat katıldıklarının tespit edilemediği belirtildi.
 
İzmir'deki Gezi eylemleri sırasında Twitter üzerinden haberleşmeleri örgüt kapsamında değerlendirilen 29 kişi için, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle 22 Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın son duruşması, mahkeme salonun küçük olması nedeniyle 12. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görüldü. Duruşmaya tümü tutuksuz yargılanan sanıklardan 7'si ile avukatları, yakınları ve Ankara Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Kerem Altıparmak katıldı. Cumhuriyet Savcısı Murat Veysel Sular esasa ilişkin görüşünü açıklarken tüm sanıkların beraatlerine karar verilmesini istedi. Sanık avukatları da, savcının görüşüne katıldıklarını belirterek müvekkillerinin beraatlerine karar verilmesini istedi. Sanıklar da aynı istekte bulundu.
 
İzmir 22'nci Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Abdulkadir Certel, 27 sanığın beraatine karar verirken, Egemen Çinyekli'yi ise dönemin başbakanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle, 'Kamu görevlisine hakaret' suçundan 8 bin 100 TL para cezasına çarptırıp, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Hakim Certel, hakkında yakkalama kararı bulunan Efecan Karakaş'ın dosyasını ayırdı. Karar sonrası sanıklar avukatlarına ve yakınlarına sarılıp beraat etmelerini kutladı. 
 
Duruşma sonrasında gazetecilere açıklama yapan avukatlardan Hatice Hande Atay, dosya kapsamında delillerin hukuka aykırı yöntemlerle elde edildiğini, bunun ötesinde deliller elde edilirken suç işlendiği öne sürdü. Bu gerekçelerle davanın başından bu yana, esasa geçilmeden beraat kararı verilmesini istediklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2014, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER