Gerekirse Limana Talip Oluruz

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Özelleştirme İdaresi’nin alışveriş merkezi yapımına da olanak sağlayan Alsancak Kruvaziyer Planı’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açmaya hazırlanıyor. Konuya dair görüşlerini Ben Tv Genel Yayın Yönetmeni Erol Yaraş ile paylaşan Başkan Aziz Kocaoğlu; uygun şartlar oluştuğu takdirde, İzmir limanına belediye olarak talip olacaklarını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ‘‘AVM’den dönüş yok’’ açıklamasının ardından Büyükşehir Belediyesi, Özelleştirme İdaresi’nin Alsancak Kruvaziyer Planı’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açmaya hazırlanıyor.
Aynı anda beş kruvaziyer gemisinin yanaşmasını sağlayacak iki iskelenin yap-işlet-devret modeliyle inşa edilmesini ve yatırımcıyı çekmek için liman sahasına İzmir’in en büyük AVM’sinin yapılmasını öngören proje, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından trafiğe olumsuz etkisi ve planlama anlayışı olarak eleştirildi. Büyükşehir’in plana itirazlarını Özelleştirme İdaresi’ne bildirmesine rağmen sonucun değişmemesi yargı sürecini başlattı.
Meslek odaları itiraz ettikleri planlara dava açmaya hazırlanırken, Büyükşehir Belediyesi daha önce davrandı. 1/25000 ölçekli planına dava açmayan ve böylece kruvaziyer limanına karşı olmadığını duyuran Büyükşehir, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlara ise askıdan inmeden dava açacak.
İzmir’in gerçekten ihtiyaç duyduğu projeler üzerinde durulması gerektiğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, kentin kalbi olan Alsancak’ın böylesine bir projeyi kaldıracak durumda olmadığını kaydetti. İzmirlilerin kendi öz değerlerine sahip çıkması gerektiğini ifade eden Kocaoğlu; önceliklerinin her zaman kamu yararı olduğunun altını çizdi.
Tüm kent esnafının limanda kurulacak AVM sonrası olumsuz etkileneceğini vurgulayan Başkan Kocaoğlu; uygun şartlar oluştuğu takdirde, İzmir limana bir yatırımcı hüviyetiyle yaklaşabileceklerini söyledi.
Sürecin çıkmaza girmesinin her şeyden önce İzmirlilere zarar vereceğini kaydeden Kocaoğlu, yapılacak fayda-maliyet hesabından sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak limanın işletmesine talip olabileceklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER