'Gerçeküstü Rüya' İçin Son Fırsat

Gerçeküstü akımın ünlü ismi Salvador Dali’nin eserlerini henüz görmediyseniz, elinizi çabuk tutmakta yarar. İzmir Büyükşehir Belediyesi AASSM’de yer alan sergi, 2 Mart 2013’te sona eriyor.

'Gerçeküstü Rüya' İçin Son Fırsat

 

Büyükşehir Belediyesi’nin İzmirli sanatseverlerle buluşturduğu İspanyol sürrealist ressam Salvador Dali’nin eserleri, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sergilenmeye devam ediyor. Sergiyi henüz gezme fırsatı bulamayanlar ve bir kez daha görmek isteyenler, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olan kabul edilen Dali’yle 2 Mart’a kadar buluşabilir. 17 Ocak 2013’te açıldığından bu yana binlerce kişinin ziyaret ettiği ücretsiz sergi, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü gezilebilir.
 
Dali’nin 13’ü Zodyak serisinden olmak üzere toplam 46 adet özgün eserinin yer aldığı sergisinin küratörlüğünü ise Fahri Özdemir üstleniyor.

 

SALVADOR DALİ KİMDİR?
1904-1989 yılları arasında yaşayan ve sanatçı kişiliğini “Ben sürrealizmin ta kendisiyim” sözleriyle tanımlayan Salvador Dali, İspanya’nın Figueres kentinde doğdu. 
 
İspanyol sürrealist ressam Salvador Dali’nin eserlerinde kübizm ve dadaizmin etkileri görüldü. Sanatçı, sanatıyla olduğu kadar farklı giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekti. Gerçeküstücülük akımıyla neredeyse özdeşleşen Salvador Dali’nin anılarından ve düşlerinden esinlenerek yaptığı resimlerinde eriyip akan saatler, gövdesinde çekmeceler taşıyan insanlar ya da boşlukta uçan eşyalar yer alıyor.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2013, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER