banner9

Genel Merkezde İzmir Heyecanı

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay CHP Genel Merkezindeki bayramlaşmaya katıldı. Balbay Genel Merkezdeki partililere, “Size İzmir’in heyecanını getirdim. Bundan sonraki büyük toplumsal bayramımız 1 Kasım akşamı olacak” dedi.

Genel Merkezde İzmir Heyecanı
CHP Genel Merkezinde saat 13.30’da başlayan bayramlaşmada partinin Ankara örgütü başta olmak üzere, pek çok kesimden yurttaşlar katıldı. Balbay partililerin tümüyle tek tek bayramlaşırken siyasal mesajlar vermeyi de ihmal etmedi. Bayramları bayram tadında kutlayacağımız günler dileyen Balbay partililerle şu değerlendirmeleri yaptı:
 
“ Bundan sonraki büyük bayramımız 1 Kasım akşamı olacak. 29 Ekim’de Cumhuriyetimizin kuruluşunu kutladıktan 3 gün sonra da, Türkiye’de yeni bir dönemin açılışını kutlayacağız. 1 Kasım seçimleri seçimlerin seçimidir tarihsel önemdedir. 7 Haziran’da AKP’ye büyük bir ders veren halkımız bu dersi almayana da çok daha öğreticisini verecek. 7 Haziran da seçmen AKP’nin tek başına iktidar olamayacağını Erdoğan’ın başkanlık sistemine geçmesine izin vermeyeceğini söyledi. Ancak başta AKP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, iktidar bu dersi almadı tam tersi halka ders vermeye kalktı. Demokrasilerde siyasiler halka ders vermez. Halk siyasilere ders verir. 1 Kasım da bunun en somut örneğini yaşayacağız”
 
İktidarın 12 Eylül döneminin en faşist uygulaması olan yüzde 10 seçim barajına sarıldığına dikkat çeken Balbay şunları söyledi:
 
“ Dünyanın hiçbir ülkesinde yüzde 10 seçim barajı yok. Bizden sonraki en yüksek baraj yüzde 8 Avrupa’da ortalama baraj yüzde 3-4 geçmiyor. Oysa Türkiye de 12 Eylül Anayasının getirdiği bu baraj sistemi hala uygulanmakta. AKP bunu kaldırmak bir yana, tümüyle sistemi devamını yüzde 10’a bağlamış görünüyor. Bütün amaçları meclise girecek parti sayısının az olması böylece onların payının AKP’nin gücü haline gelmesi bu en hafif anlatımla siyasal ahlaksızlıktır siyasal hırsızlıktır”
 
Balbay siyasetin özünde bir umut üretme sanatı olduğuna dikkat çekerek CHP kadrolarının halka umut verme sorumluluğu olduğunu da vurguladı. Balbay bu konuda şunları söyledi:
 
“ 258 milletvekili ile adeta 550 kişilik parlamentoya hükmeder bir havaya bürünen parlamentoyu işlevsizleştiren milli iradeyi gasp eden iktidar kendisi gibi düşünmeyen seçmene “ Sen kaybettin ben kazandım kaybettiğini kabul et ve rahat et” mesajı vererek tümüyle toplumun iradesini teslim almak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz.  Bu konuda en büyük sorumluluk CHP kadrolarına düşüyor. Biz yüksek moralle seçime gideceğiz ki toplumda o morali bizden alacak özgüvenle sandığa gidecek. Umut, heyecan, mücadele ruhu gibi değerler tıpkı nezle gibi bulaşıcıdır hemen kişiden kişiye geçer bu yüzden bu değerlerimizi biz yüksek tutacağız ve halkın en geniş kesimleri içinde etkili olmasını sağlayacağız”                               
 
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2015, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER