banner9

Gençler Topluma Kazandırılacak

İzmir Tarihi Kemeraltı Lions Kulübü, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği, İzmir Eğitim Doğa ve Sanat Derneği ve Çocukları Aileleri ve Koruma Spor Kulubü ortaklaşa düzenledikleri etkinlikle gençleri her türlü bağımlılıktan uzak tutacak.

Gençler Topluma Kazandırılacak
Kemeraltı Abacıoğlu Hanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte 15 genç, Sanat Terapisti Burcu Bostancıoğlu’nun Mandala tekniği ile gelecek nesillere resmettirdiği eserler, gençleri bağımlılıktan kurtulacak. 
 
‘Sanat Bağımlısı Gençler Yetiştiriyoruz’ sloganı ile yola çıktıklarını belirten Tarihi Kemeraltı Lions Derneği Başkanı Dilek Süslüer, “Madde, internet, sosyal medya, telefon ve daha birçok bağımlılıktan kurtarmak için yola çıktık. Gençlerimiz, Sanat Terapisti ve Burcu Bostancıoğlu’ndan Mandala tekniği ile öğrendikleri resimlerle bağımlılıktan kurtuluyor. Gençler bu sanat terapiden sonra daha sosyal ve çevrelerine duyarlı hale geliyor” dedi. 
 
Sanat terapisi, bir sanat eğitmeni ile terapistin ortak çalışmasını gerektiren, tedavi sürecinin sanatla sürdürülmesine dayanan bir terapi çeşidi olduğun ve20. yüzyılın ortalarından itibaren ABD ve Avrupa’da hızla yayıldığını, 1940’dan itibaren ABD’de ayrı bir meslek dalı olarak tanımlanmaya başladığını ifade eden İzmir Eğitim Doğa ve Sanat Derneği Başkanı Burcu Bostancıoğlu da, “Madde, internet, sosyal medya, telefon bağımlısı gençlerimiz Mandala tekniği ile sanat terapisi uyguluyoruz. Bu yöntem artık hastanelerde dahil kullanılıyor. Hastaların iç dünyalarının yanı sıra dış dünyadaki algılamaları da burada belirleyici bir rol almaktadır. Hastalar yaratıcılık becerilerini ortaya çıkarıp geliştirirken, art terapisti bu yolla onların sezgisel algılamalarını takip ederek gördükleri psikolojik terapinin yanı sıra sanat terapisiyle hastaların daha sağlıklı bir duruma kavuşmalarına rehberlik ediyoruz” dedi. Bostancıoğlu, Tibetli rahiplerin incecik renkli kumlarla, ritüeller eşliğinde mandalalar yapma pratiği vardı. Tamamlanması günler süren bu mandalayı hazırlamak, onlar için bir meditasyon aracıydı. Bu teknik ile gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutarak topluma kazandırıyoruz” diye devam etti. 
Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER