banner9

Geleceğin Tekstil Ürünleri İzmir'de Sergilenecek

Fransız Kültür Merkezi, bitki, çam, okaliptus, soya fasulyesi, kahve ve petrolün tekstil dünyasındaki kullanımını gösteren dünyaca ünlü FuturotextilesMIX sergisini 27 Mayıs’ta İzmirliler ile buluşturacak.

Geleceğin Tekstil Ürünleri İzmir'de Sergilenecek
Dünyada Buenos Aires, Milano, Şangay gibi tekstil dünyasının kalbinin attığı şehirlerde on binlerce kişinin ziyaret ettiği Futurotextiles sergisi İzmir’e geliyor. Küratörlüğünü İzmir Fransız Kültür Merkezi Müdürü Caroline David’in yaptığı sergide bitki, çam, okaliptüs, bambu, soya fasulyesi ve kahvenin yanı sıra petrol ürünlerinden, plastik su şişelerinin dönüşümünden elde edilen kumaşlarla üretilen tekstil ürünleri sergilenecek.
 
Sergi, tekstilin sadece giyim amaçlı olmadığını, mimariden sanata, inşaattan, tıp sektörüne ve dekorasyona kadar geniş bir kullanım alanına hitap ettiğini gösterirken, geri dönüşüm ürünleri ile elde edilen tekstil ürünlerinin faydasını gösteriyor, çevreci yatırımlara vurgu yapıyor. Sergi kapsamında Belçikalı moda tasarımcısı Kristian Von Forselles’in hazırladığı özel gelinliğin yanı sıra, İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda ve Tasarım Bölümü öğrencileri de Led ışıklı bir gelinlik tasarladılar.
 
Futurotextiles sergisini İzmirliler ile buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Fransız Kültür Merkezi Müdürü Caroline David, sergide Fransa’nın yanı sıra Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden tekstil örneklerinin yer aldığını belirtti. Dünyadaki kaynakların sınırlı olduğunu belirten David, "Sergimizin bir diğer amacı kaynakların gittikçe azaltığı dünyamızda, geri dönüşümle elde edilen tekstil ürünlerinin geleceğimiz için önemini ve faydasını göstermektir" dedi.
 
Sergi, 27 Mayıs - 25 Haziran tarihleri arasında Kültürpark Devlet Resim ve Heykel Müzesi ve İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde ziyarete açık olacak.
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2016, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER