Geleceğin Geçmişini Yazacaklar

Karşıyaka Belediyesi’nin Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Karşıyaka 2. Kültür ve Çevre Sempozyumu” sona erdi. 3 gün süren Sempozyumun kapanış panelinde, bugünün de bir gün geçmiş olacağına dikkat çekilerek, “Geleceğin geçmişini yazmak gibi bir sorumluluğumuz var” değerlendirmesinde bulunuldu.

Geleceğin Geçmişini Yazacaklar
Karşıyaka Nikah Sarayı’nda gerçekleştirilen sempozyumda üç gün içinde tam 32 bildiri sunuldu. Kentin mimari gelişimi, eğitim kurumlarına bakışı, demiryolları, spor kulübü, sahil düzenlemeleri, gelecekle ilgili projeleri, kaybolan değerleri, şairleri, yazarları gibi pek çok konunun ele alındığı sempozyumdaki sunumlar, önümüzdeki günlerde kitap olarak basılarak, geleceğe not düşülecek.
 
 Sempozyuma bildirileriyle katkı koyan altı üniversiteden akademisyenler, kamu kurum temsilcileri ile araştırmacılara teşekkür eden Belediye Başkanı Cevat Durak, “Karşıyaka’nın pek çok yönü, çok ince detaylarına kadar araştırılarak belgeler ortaya konmuş. Bu bilgiler geleceğin Karşıyakası için çok önemli. Belediye olarak bu tür işbirliği içinde her zaman çalışmalar üretmeye devam edeceğiz“ dedi.
  
“Bugün de Bir Gün Geçmiş Olacak”
 
Sempozyumun kapanış paneli şair-yazar Veysel Çolak’ın başkanlığında Yar. Doç. Dr. Erkan Serçe, Yar. Doç. Dr. Şakir Çakmak, Doç. Dr. Hümeyra Akkurt ve Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan’ın katılımları ile gerçekleştirildi. Sempozyumu değerlendiren Hüseyin Çalışkan, kentte yaşayanların kenti sevmesini ve aidiyet duygusunu benimsemesi gerektiğine vurgu yaparak, “Mavişehir adeta talan ediliyor, içimiz kan ağlıyor ancak hiçbir şey yapamıyoruz. Tüm yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda… Yerel yönetimlerin yetkileri oldukça kısıtlı. Ona rağmen son dokuz yılda Türkiye’de orantısal olarak en fazla yatırım yapan belediye konumundayız “ diye ekledi. 
 
Veysel Çolak’ta konuşmasında kentte yaşayanları o kente sahip çıkması ve katkı koyması gerektiğini belirterek, “Şair ve yazarın en çok yaşadığı kent Karşıyaka’dır. Burada yaşayanlar Karşıyaka için bir şeyler üretmelidir. Kahvehanelerde oturup sürekli eleştiriler üretmek yetmez, kente katkı konmalıdır. Unutmayalım, bugün de bir gün geçmiş olacak“ dedi. 
 
Şakir Çakmak’ta konuşmasında sempozyumun çok verimli geçtiğini belirterek, “Bu sempozyumda yer almaktan oldukça mutlu oldum. Karşıyaka Belediyesi’nin sıcak ve samimi yaklaşımı olmasaydı bu denli başarı olamazdı“ diye konuştu.
 
Hümeyra Akkurt’ta Karşıyaka Belediyesi’nin üniversite işbirliğine verdiği öneme değinerek, “Bu sempozyumda envanter çalışmaları sunumu oldu. Bir kent için çok önemli kazanımdır. Herkesin ulaşamayacağı bilgiler açıldı. Zaman idarelerden bir şeyler bekleme değil, sorumlulukları paylaşma zamanıdır” dedi. Akkurt, ayrıca şehir merkezine yapılacağı açıklanan marinaların sakıncalarının altını çizerek, “Belli bir grup için tasarlanan marinalar halk arasında kopukluğu arttırır, kentin dokusuna zarar verir“ diye de ekledi.  
 
Erkan Serçe tarihsel miras içinde tarihsel dokümanların neler olunduğunun bilinmesi gerektiğini belirterek, birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.       
 
  
 
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER