Gediz Üniversitesi Soruşturmasında 9 Tutuklama

İzmir’de Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, kapatılan Gediz Üniversitesi’nin kurucularına ve akademisyenlerine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 19 şüpheliden, aralarında Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Dairesi eski Başkanı Recep Gültekin’in de bulunduğu 9’u tutuklandı.

Gediz Üniversitesi Soruşturmasında 9 Tutuklama
 
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Ayhan Yılmaz’ın, kapatılan Gediz Üniversitesine yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı çıkarılan 101 şüpheli için İzmir, Ankara, Bursa, Afyonkarahisar ve Balıkesir’de, geçen 26 Ağustos’ta eş zamanlı operasyonlar yapıldı. Operasyonda, aralarında İzmir eski valilerinden Cahit Kıraç ile Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Dairesi eski Başkanı Recep Gültekin’in de bulunduğu 64 kişi gözaltına alındı. Daha önce adliyeye sevk edilen 31 şüpheliden 9’u tutuklandı, aralarında Vali Kıraç’ın da bulunduğu 22 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
Emniyette işlemleri tamamlanan 19 kişi daha dün adliyeye sevk edildi. Bu gruptaki şüpheliler arasında, Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Dairesi eski Başkanı Recep Gültekin, Gediz Üniversitesi ’imam’larından olduğu iddia edilen Yaşar Narı ile evinin çatısında iki çanta dolusu parayla kaçmak isterken yakalandığı belirtilen ve kapatılan Gediz Üniversitesi’nin kurucularından iş adamı Mustafa Akçay da yer aldı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Ayhan Yılmaz, evrak üzerinden, 19 kişiyi tutuklanmaları istemiyle İzmir 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Gece yarısına kadar süren ifade alma işlemenin ardından, ’By Lock’ programını kullandıkları belirtilen Recep Gültekin, Yaşar Narı, Mustafa Akçay, Atilla Ediz, Haluk Turan, Yakup Akyol, Mete Yıldırım, Yavuz Bayram ve Gürkan Ekicioğlu’nun tutuklanmasına, diğer 10 şüphelinin ise yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasına karar verildi. Gözaltındaki diğer 14 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü belirtildi.
 
Bu arada başka bir FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınıp adliyeye sevkedilen, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde görevli Halil Özçelik de "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan tutuklandı.
Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2016, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER