Gece Maden Ocağına Girdiler

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirmesine neden olan facianın meydana geldiği ocağı çalıştıran Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye bağlı Işıklar Maden Ocağı, müfettişlerin olumlu rapor vermesi üzerine tekrar açıldı.

Gece Maden Ocağına Girdiler
Faaliyetin başlayacağı ocağın açılması için tam bir maratonun yaşandığı ortaya çıktı. İşçilerin ocağın kapatılmasına yönelik tepkileri üzerine, bakanlık nezlinde girişimler başlatıldı ve akşam saatlerinde müfettişlerin ocağa girmesi sağlandı. Burada son tetkiklerini yapan müfettişler de gerekli izinleri verdi. 
 
Soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği Eynez Kömür Ocağı ile Işıklar ve Atabacası maden ocaklarını işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin, facianın ardından tüm faliyeti durdurulmuştu. Daha sonra şirketin sadece Işıklar Maden Ocağı'nda, 4'üncü ayakta 30 metrelik bir bölümünde kömür çıkarmasına izin verildi. Bu bölümdeki kömürün çıkartılmasının da tamamlanmasıyla şirketin, gerekli izinleri alamamasından dolayı şirket geçen hafta faaliyetini durdurdu. İzne çıkarılan işçilerin, konuya tepki göstermesi üzerine şirketten yapılan açıklamada, müfettişlerin tespit ettiği eksikliklerin giderildiği ve gerekli onayın beklendiği, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. olarak hiçbir işyerini kapatma, devir etme ve satılmasına yönelik kararları olmadığı ifade edildi. 
 
MÜFETTİŞLER GECE MADEN OCAĞINA GİRDİ
 
Bu gelişmelerin ardından şirkete bağlı işçiler, maden ocağının kapatılmasına tepki gösterdi. İşlerini kaybetmek istemediklerini dile getiren işçiler, Kaymakamlık binası önünde de toplanıp, kendilerine açıklama yapılmasını istedi. İşçilerle sık sık konuşan isim ise Kaymakam Bahattin Atçı oldu. Atçı, incelemelerin tamamlanmasının ardından madenli ilgili açıklama yapılacağını söyledi. Bu görüşmeler sırasında da bir yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu nezlinde de ilçedeki yöneticiler, girişimlerde bulundu. 
 
Diğer yandan da eksiklikleri tamamlayan şirket yöneticileri de dilekçesini elden İzmir'deki Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü'ne iletti. Çabaların sonuç vermesi üzerine, bu hafta içerisinde belirleyecekleri bir gün ocağa girmeyi planlayan müfettişler, hemen yola çıkartıldı. Dün akşam saatlerinde maden ocağının bulunduğu alana giren müfettişlerin incelemeleri saat 22.30'a kadar sürdü. Gerekli incelemeleri tamamlayan müfettişler, kararlarını, bugün açıkladı. 
 
Müfettişler, Işıklar Maden Ocağı'nın kalan bölümlerinde de kömür üretimi yapılmasına izin verdi. Ocaktaki faaliyetin yarından itibaren tekrar başlacağını açıklandı. 
 
Konuylu ilgili açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise, şirketini taktik amaçlı, maden ocağını kapattığı söylentisi yaydığını, işsiz kalacaklarını düşünen madencilerin de, böylelikle bir baskı unsuru gibi kullanıldığını dile getirdi. 
 
Kaymakam Bahattin Atçı, madenlerin kapatılma tartışmasından işçiler ve esnafın tedirgin olduğunu, yapılan yoğun çalışma ve incelemeler sonunda da madende iş güvenli şartlarının yerine getirildiğini söyledi. Atçı, "Madenin yeniden açılmasına karar verildi. Karardan herkes memmun" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER