Gaziemir'de Barış Festivali

Gaziemir Belediyesi, Tiyatro Platformu’nun katkılarıyla “Barış için, hemen şimdi" sloganıyla Barış Festivali düzenledi. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen çok sayıda sanatçı, akademisyen ve siyasetçinin konuşmacı olarak katıldığı ’barış’ın ele alındığı gecede; şiirlerle, şarkı- türkülerle ve sahne gösterileriyle barışa olan özlem dile getirildi.

Gaziemir'de Barış Festivali
Gaziemir Belediyesi’nin halkdansları topluluğu, tiyatro topluluğu ve gençlik orkestrasının sahne aldığı gecede iktidarların insanların din, dil, ırk ayrımıyla sınıflandırarak savaşa sürüklediklerini savunan konuşmacılar, insanlığın kurtuluşunun barıştan geçtiğinin altını çizdi. Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan terör saldırılarında yaşamını yitirenleri anan Belediye Başkanın Halil İbrahim Şenol, “Fransız halkına başsağlığı diliyorum hayatını yitirenlerin yakınlarına sabır diliyorum. Ülkemizde yaşanan terör olaylarında yaşamını yitirenler nasıl canımı acıttıysa Paris’te yaşanan olaylarda hayatını yitirenler de aynı şekilde canımı acıttı. Çünkü benim için Alman, Fransız, İngiliz yoktur. Benim için önemli olan insanlıktır" dedi.
 
CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ise; “İktidar size barışı ben getireceğim diyor. Herkesi ötekileştiren, kutuplaştıran, adalet isteyenleri coplayan, ölüleri tekmeleyen iktidar bize nasıl barışı getirecek? Bütün sıfatlardan, önyargılardan sıyrılarak ve gerçekten birbirimizi duymanın, birbirimize bakmanın zamandır. Artık sen ben olmasın. Artık doğunun barışı, batının barışı olmasın. Birbirimizin acısına kulak verdiğimiz gün bu acıdan, bu karanlıktan kurtulacağız" diye konuştu.
 
CHP Parti Meclisi Üyesi ve Milletvekili İlhan Cihaner de, “Dünyayı kana bulayanlar şu an Antalya’da G20 adı altında toplantı yapıyor. Barış talebi ekonomi-politikten bağımsız ele alınamaz. Bu iki hususu ele almadan barışı anlayamaz, anlatamayız" dedi.
 
Grup Gündoğarken’in konseriyle renk kattığı gecede tiyatro sanatçıları ve akademisyenler Sema Seçik Karabel, Işıl Özgentürk, Orhan Aydın, Temel Demirer, Emre Can Polat, Uğur Akipek, Özgür Başkaya, Orçun Masatçı, Nimet Erdem, Kemal Oruç barış, barış-sanat ilişkisi konusunda duygu ve düşüncelerini dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER