banner9

Gastronomi Turizmi Kongresi Başladı

Travel Turkey 2015 kapsamında düzenlenen Uluslararası Gastronomi Turizm Kongresi Fuar İzmir’de başladı. Dünya Gurme Kentler Ağı üyesi olan İzmir’in gastronomi turizmi açısından önemli kent olduğunu belirten İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, "Gastronomi Ege’ye dünyaya açma hedefimiz var. İtalyan, Çin, Fransız restoranları ve niye Ege restoranları olmasın?" dedi.

Gastronomi Turizmi Kongresi Başladı
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in 2007 yılında kurulan Dünya Gurme Kentler ağına üye olduğunu belirterek, “İzmir’de yemek demek, binlerce yıl öncesinin sağlık ve lezzet dolu tadları, deneyimi demek, neşe keyifle dostlarla biraraya gelmek demek. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye olduk. Sağlıklı beslenme ve obezite konularını içeren şehir sağlık rehberini oluşturduk. Belediye’ye bağlı Eşrefpaşa hastanesi ekibiyle birlikte tüm ilçe ve köylerimizde sağlıklı beslenme konusunda eğitimler verdik. Süt kuzusu projesiyle 100 bini aşkın çocuğa ücretsiz sağlıklı taze süt dağıtıyoruz. Organik ve sağlıklı iyi tarımı destekliyoruz. İzmir turizm fuarı kapsamında bu yıl ilk kez uluslararası kongre orgnazisyonu gerçekleştirdik. Kongrenin İzmir turizmine, gastronomisine katkısı olacaktır" dedi.
 
Reseau Delice Dünya Gurme Şehirler Birliği Başkanı Jean Michel Daclin, “Bizim ağımızda olan bütün şehirlerin iyi mutfakları var, fikirlerimizi paylaşıyoruz. İzmir de bu yönden çok iyi bir kent. İzmir’de olmaktan çok mutluyum ve bu kentin ağımızda olması çok güzel. İzmir’in mutfağı çok ilginç. Uzun bir tarihi olan mutfağa sahip. Aynı zamanda da etkili, Akdeniz’i kapsayan nüfusu var. İzmir’deki mutfaklar tarihten çok fazla etkilenmiş. İzmir’in tanıtımda kesinlikle mutfak özellikleri kullanılmalı. Bu kent çok aktif, tanıtımında iyi faaliyetler yapılıyor. Son derece aktif olarak ilerliyor. Bu ağın bir parçası olmak için neler yapılır İzmir iyi bir örnek. Bu organizasyon için teşekkür ediyoruz" dedi.
 
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, “Bu 1’inci Gastronomi Turizmi Kongremiz. Biliyoruz ki devamı gelecek. Travel Turkey fuarına renk getirecek. Çok güzel yemek kokularını ilkinden itibaren getirmeye başladı. İzmir, Gurme Kentler Birliğine girince bu kongreyi yapmak şart oldu. Gastronomi konusunda Ege’yi dünyaya açma konusunda düşüncelerimiz var. Çin, İtayan, Fransız restoranları var. Neden Ege restoranları olmasın! İki yıldır bu konuda çalışma yapıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’a da bu konuyu açtık. İlgiyle karşıladı. Umuyoruz ki bir süre sonar Ege restoranları dünyanın önemli merkezlerinde açabilir duruma geliriz. İzmir’deki lokantalarla da gastronimide değerlerimizi öne çıkarıp dünyaya Ege mutfağını anlatmak için bir ortam yakaladık" dedi.
 
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, sektör ve turizm camiası adını Fuar İzmir’i yaptığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Gastronomi, yemek kültürü açısından Türkiye’de “Can boğazdan gelir", “Tadı damağımda kaldı" gibi çok deyim olduğunu söyledi. Ulusoy “Çok çeşitli yemeklerimiz var. İyi sunum yaparak para kazanmak istiyoruz. Bir patlıcandan 50 çeşit yemek üretilen bir yemek kültürümüz var. Ege’nin, Hatay’ın, Karadeniz’in mutfakları farklı. Lezzet duraklarını desteklememiz şart" dedi. Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi Hande Arslanalp konuşmasında İzmir’in Gastronomi başkentlerinden biri olup olmayacağını sordu. Arslanalpö Neden olmasın" dedi.
 
İki gün sürecek kongrede Türk ve yabancı konuşmacılar yemek kültürü, gastronomi turizmi, mutfak sanatları konularında oturumlarda konuk olacaklar. Türk mutfak kültürü, Gastronomi turizmi, Slow food konularında oturumlar, tadım etkinliği, kentsel pazarlama, şehir markalaşması gibi konularda paneller yapılacak.
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2015, 18:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER