banner9

'Fuarı Dünya Koşullarına Göre Uyarlamak İstiyoruz'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bir Gelenek Bir Kültür programında Ben Tv Genel Yayın Yönetmeni Erol Yaraş'ın sorularını yanıtladı. Kocaoğlu'nun açıklamaları dikkat çekiciydi.

84. İzmir Enternasyonal Fuarı, Ben TV Genel Yayın Yönetmeni Erol Yaraş ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu bir araya getirdi. Ben TV'nin klasikleşen fuar programı Bir Gelenek Bir Kültür programında Yaraş'ın sorularını yanıtlayan Kocaoğlu, yerel siyasetten, hizmetlerdeki belediye-merkezi yönetim sorunlarına kadar geniş yelpazede açıklamalarda bulundu.
 
Kocaoğlu, fuarın açılış gününde moral bozukluğu yaşandığını ancak sonradan düzeldiğini söyledi. 
 
“Fuar iyi gidiyor. Fakat Cuma günü yanı ilk günü pek iyi değildi.Biraz morallerimiz bozuldu diyebiliriz.Ama Cumartesi, Pazar,Pazartesi ve bugün olmak üzere büyük ölçüde telafi edildi. Şu anda iyi gidiyor.Biz 2016 yılında fuarın konseptinde önemli sıçramalar yapmak ıstiyoruz.
Bu sene de bunun alt yapısını hazırlamak üzere şimdiden temellerini atıyoruz. Fuarımızın ana artellerini hemşehrilerimizin daha rahat dolaşabilmesi için ve satış bağırma çaırma hengamesinin de giderebilmek için bir dizi tedbirler aldık. Satıcıları bir yere topladık.Yeme içme bölümünü bir yere topladık. Fuarı biraz sakinleştirdik.Fuarı daha düzenlı daha tasarımlı bir hale getireceğiz.Fuarın tüm yeniliklerin gösterilebileceği ve güzel bir yarış haline sokabileceğimiz bir mekana çevirmek istiyoruz. Tarihinde de bu var zaten.Türkiye hep ilk ürünleri burada gördü burada tanıdı. Konsepti bugünün şartlarına uydurarak ilk ürünler tasarım ürünleri yeniliklerle birlikte fuarımızı yine içinde teknoloji de olacak şekilde geçmişle geleceğimizi birleştirerek farklı bir boyuta taşıyacağız.”
 
Fuarı dünya koşullarına göre uyarlamak istiyoruz
 
Başkan Kocaoğlu, fuardaki gürültünün de bu yıl en aza indirildiğini söyledi. Kocaoğlu, “Mesela bu seneki uygulamamızda gürültünün minimuma inmesinde son derece memnunlar.Bunu da bize her defasında söylüyorlar.Kültür sanat etkinliklerinden memnunlar.Biz sadece ziyaretçiler değil katılımcıları da ziyaret ediyoruz. Eskişehir biliyorsunuz çok önemli. Bu yıl Eskişehir'in de olması ayrı bir renk kattı İzmir Fuarı'na. Tabiz bizim aslında 2016'dan itibaren kentliyle birlikte konuda deneyimi olanlarla birlikte donmuş bir fuar değil belli uygulamaları başarılı olanları sürdürüp diğerlerini bırakarak fuarımızı sürekli devinim içersinde sürekli yenilik içersinde yapı günün koşullarına dünya koşullarına göre uyarlamak istiyoruz.“ dedi.
 
İzmir Enternasyonal Fuarı'nın Fuar İzmir'e taşınıp taşınmayacağı tartışmasına da nokta koyan Kocaoğlu, fuarın Kültürpark'ta kalacağını dile getirdi.
 
“Basmane kapısında da Cumhuriyet kapısında da İzmir Enternasyonal Fuarı Kültürpark yazıyor.İzmir Enternasyonal Fuarı Kültürparkla özdeşleşmiş bir etkinlik artık. 84 yıllık Türkiye'nin en eski markalarından biri İzmir Fuarı.Saat Kulemiz 1902 tarihli fuarımızda 84 yıllık. Yani çok önemli bir markamız İzmir Enternasyonal Fuarı.Bunu burada sürdürmeyi hedefliyoruz.Efendim 84 yıllık fuardan o zaman vazgeçelim.Bu doğru bir yaklaşım değil tam tersi güçlendirerek böyle bir değeri böyle bir markayı ileriye taşımak bizden sonraki kuşaklara aktarmak özellikle gençlere emanet etmek gerekiyor.”
 
“Fuarın anahtarı bizdedir”
 
Erol Yaraş'ın sorduğu “Cumhurbaşkanı İzmir'e ziyaretinde sizden fuarı özelleştir daha çok kazanırsın gibi bir yaklaşımda bulundu.Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz böyle bir düşünceniz var mı?” sorusuna da net bir yanıt veren Kocaoğlu, “Fuar şu an özelleşmiş durumda yani bizim Kültürpark'taki hollerimizde de Fuar İzmir hollerimizde de bizim genel kabul görecek bütün fuarları  hem Türkiye'den hem de yurt dışından fuar organizasyon şirketleri  memnuniyetle yapabilirler gerekiyorsa ortak yaparız. Bu başlı başına çok farklı bir şey fuarın zenginleşmesi İzmir'in kalkınması, İzmir'in fuarlar ve kongreler kenti olmasında herkesin el birliğiyle çalışması güzel bir şey.Önemli olan işbirliği yapabilmek bir ticaret halinde olabilmek. Ya da onlara fuar alanlarımız hasretmek kiralamak fuarcılığın özünde var. Ama biz şunu yeniliyoruz. Fuarlar kente özgü olmalı. Fuar şirketleri herhangi bir anlaşmazlıktan dolayı ülkesindeki fuarı alıp başka bir ülkeye ya da kente  götüremezler. Bunun içinde fuar yönetiminin başında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ'ın aktif olarak durması gerekiyor. Binanın bakımından yeşilin korunmasından bir çok sosyal kültürel aktivitenin yapılmasına kadar Büyükşehir Belediyesi'nin İZFAŞ'ın kontrolünde olması bizim vazgeçemeyeceğimiz bir konudur.Paylaşacak ortak iş yapacak kiraya verecek hepsini yapacak ama koskoca bir bina 240 metre bir inşaattan bahsediyoruz.Buna bakılması bunun ileriye taşınması bunun tamiratının tadilatının yapılması vs bunlar özel sektörün yapacağı bir iş değil.Buraya 400 milyon harcayan bir belediye ve belediye başkanı bunu sürdürmek zorunda. Herkese kapımız açık fakat anahtarda bizdedir. “ dedi.
 
Kent Koleji vurgusu
 
İzmir için 2009'da başlanan inovasyon çalışmalarının meyvesini verdiğini belirten Başkan Kocaoğlu, “2009'da İzmir nasıl kalkınmalı diye konuşurken zaten inovasyon, tasarım, tarih ortaya çıkmıştır. Tarihi değerlendirmek için İzmir'in Akdeniz'deki tarihi misyonunun tozunu silip parlatıp İzmir'i Akdeniz'e açmak için Akdeniz Akademisi'ni kurduk. Tasarım için tasarım atölyesini kurduk. Kemeraltı tarih projesiyle Kemeraltı'nı ayağa kaldırmak istiyoruz.Büyük Körfez projesiyle tekrar körfezi yüzülebilir bir körfez haline getirmek istiyoruz. İzmir deniz projesi ile 40 kilometrelik sahil düzenlemesi yapıyoruz. Fuara yeni fonksiyon yüklüyoruz. Bunların hepsini İzmir'in kalkınması için yapmak istiyoruz. Bunun yanında tarıma destek veriyoruz. Turist gelirse organik gıdalar yesin İzmir tarımını bilsin. Ve İzmirli çiftçinin ürettiği İzmirli hayvancının beslediği süt ve süt mamullerini alsın kullansın. Kültür Sanat'ta da aynı şekilde olmalı.Kent Koleji'nde 45-50 bin civarında çocuğumuza meslek edindirme programlarımız var. Her türlü ihtiyacı sanayiciden, tacirden, üzümcüden, hizmet sektöründen tarımdan her türlü sektörden alabileceğimiz spesifik iş kollarında hemen organize olup Kent Koleji bünyesinde meslek sahibi yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
“Trafik önemli ölçüde rahatlayacak”
 
Kocaoğlu, tramvay projesiyle ilgili merakları da gidererek, Güzelyalı'da şerit ve refüj daraltımı yapılacağını söyledi. Kocaoğlu, “Oturmuş bir kente tramvay yapmak hakikaten çok zor. Alt yapı çalışması yapmak özellikle çok zor.Şunu herkes biliyor ki bizim ülkemiz raylı sistem ulaşımında olanları bozduğu gibi yerine de daha iyisini koyamadı ve bunun  üzerinden 50-60 sene geçti.Bu büyük bir yığılma otobüsle ulaşım gerçekten zor biz bunu ortadan kaldırmak istiyoruz.Otobüs tabi her zaman olacak kısa mesafede yolculuk yaptıracak.Fakat raylı sisteme geç kaldık.Bizde raylı sisteme bütün bütçemizden önemli bir pay veriyoruz. Ve önceliğimiz raylı sistem zaten.11 kilometre devraldık.Şu anda 100 kilometre çalışıyor.30 kilometre Torbalı'ya kadar bitti. 26 kilometre Selçuk'a kadar ihalesini yaptık çalışmalar devam ediyor. Tramvayda 23 kilometre devam ediyor.Bunların hepsini topladığınızda 180 kilometreyi biz iki buçuk üç sene içersinde bitirip 11 kilometreden 180 kilometreye ulaştırarak teslim edeceğiz.Bu arada Narlıdere istikama kadar 8,5 kilometrelik bir hattı eğer bir aksilik olmazsa inşaatına başlayacağız. Yine projesi bittiğinde Üçyol'dan Tınaztepe'ye kadar 9,5 kilometrelik Buca metrosunun da inşaatına başlayacağız. Tramvay sahilden geçecek biri sağ şerit biri sol şeritten geçecek.4. Hat olarak geçecek oda trafiğe açılacak. Şeritler biraz daha sıklaştırılacak şu an 3 şerit olan Mustafa Kemal Sahil Bulvarı 3,5 şerit olacak.Otobüslerde %90 kalkacağı için trafikte önemli ölçüde rahatlayacak.“ dedi.
 
“ÇED raporu neden onaylanmıyor anlayamıyorum”
 
Ulaşımda akıllı kart ihale sorununa yönelik olarak, “Bizim burada yaptığım şey bu sistem ihale yapılana kadar durmayacak. Bıçak gibi kesilmeyecek. Bir ihale sürecine daha giriyoruz. Ana bir ihale daha var. Önümüzdeki günlerde başlayacak.” ifadelerini kullanan ve kafalardaki soru işaretlerini gideren Başkan Kocaoğlu, ÇED raporları konusunda da merkezi yönetime tepki gösterdi. Kocaoğlu, “ Maalesef hala bir gelişme yok. Bizim de bekleme tahammülümüz sonuna geldi.Tabi gelişme beklerken araya seçim girdi bir seçim daha var kapıda.Ben bu körfez projesini raporunun nenden verilmediğini en başından algılayamamıştım.Şimdi anladığım kadarıyla bizim körfezde yaptığımız çalışmaların yanında İzmir Limanın kapasitesinin 2,5-3 misli arttırılması var. İzmir Limanı'nın 2,5-3 misli arttırılması kime hangi projeye negatif etki yapacaksa onu algılayabiliyor. Bu Çandarlı Limanı olabilir. Petkim Limanı olabilir.Ve Ulaştırma Bakanlığı'nda bu konun onayı var .Ona rağmen ÇED raporundaki onayın çıkmamasının nedeni gerçekten bilmiyorum ve anlayamıyorum.”  dedi.
 
Başkan Kocaoğlu, Yaraş'ın Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin “İzmir'in kurtarıcıların kurtulması lazım.” ifadesini sorması üzerine de Zeybekci'nin siyasi bir şey söylemek istemediğini belirtti ve “İzmir'i kurtaracak olan bizi demedi.Biz derken İzmirliyi kast etti. İzmir'i kast etti. Benim 10 senedir söylediğim İzmir kendi gücüyle kalkınabilecek Türkiye'nin ender kentlerinden bir tanesidir. ;Benim sözüme asıl vurgu yaptı ve siyasi bir mesaj olarak algılamadım. Siyasi bir mesajda olsa zaten fark etmez seçime gidiyoruz. İzmirlinin duruşu İzmirlinin bakışı zaten her zaman konuştuğumuz bir konudur bu.İzmirliyi seveceksiniz hizmet edeceksiniz. Ben Sayın Zeybekci'nin sözlerini bir anlama bağlamak istemiyorum. Ama İzmirli Adalet Kalkınma Partisi’nden birisine mutlaka eleştirel bakıyor. Yani arada bir kopukluk var İzmir ile Adalet Kalkınma Partisi bir diyalog kuramadı. Aralarında bir problem var. Ama problem İzmir'den kaynaklanmıyor. İzmirli namusuyla çalışıyor ve kazanıyor.” dedi.
 
“Çöp sorunu ÇED raporunda tıkanıyor”
 
Başkan Kocaoğlu, çöp sorununda da yine sorunun ÇED raporunda olduğunu belirtti ve “İzmir'in çöp sorunu ÇED raporunda tıkanıyor. Bizde bir yetki yok hadi biz burayı yapalım dediğimizde yapamıyoruz. ÇED sürecinde olan işlerde sıkıntı yaşıyoruz. Biz kendimize ait olan işlerde hiçbir sıkıtı yaşamıyoruz. Bizle alakalı olan işlerde sıkıntı yaşamamız çok az rastladığımız bir şey. Ankara’yla bağlantılı olan işlerde sıkıntı yaşıyoruz. Tabi bazen bizimle ilgili olan işlerde de sıkıntı çıkıyor fakat anında çözüme kavuşuyor. En hızlı giden işlerimizden bir tanesi Adnan Kahveci Kavşağıdır. Orası bitmek üzere oradaki müteahhit işini bilen bir müteahhit çıktı. Hızlı bir şekilde zamanından önce yapıp teslim edecek.” dedi.
 
Kocaoğlu'ndan Gürsel Aksel tepkisi
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, stat konusunda da merkezi yönetime tepki gösterdi ve Büyükşehir'e haber vermeyip danışılmadan iş yapıldığını söyledi. Kocaoğlu, “Stat konusu kentin problemi. Bir stat meselesinin bu duruma düşürülmesi bunun bir siyasi rant haline gelmesi getirilmesinin hiçbir mantığı hiçbir anlamı yoktur. Ya Örnekköy'de 80 dönüm yeri bulmuşuz. Orayı beğenmediniz tamam. O zaman Çiğli'deki istasyonun yanındaki yeri verelim dedik. Benim zamanımda kamulaştırılan ve kamulaştırmak için 5-6 sene uğraştığım yeri verelim dedik. Buraya yapılsın dedik. Uzundere civarında da yer bulundu. Ama bunlar illa biz buraya yapacağız.İlla bizim dediğimiz olacak.bu tür söylemler olduğu takdirde iş iyice çıkmaza giriyor. Şimdi diyecekler ki böyle bir şey yok. Yok mu var mı zaman içinde göreceğiz. Şimdi Alsancak stadı yıkıldı. Alsancak Stadı'na yine eskisi gibi 2 tane tribün mü yapılacak, yoksa Alsancak Stadı ki İzmir'in futbol tarihi burada bütün efsaneler burada top koşturmuş. Burada bir tarafta hazinenin arazisi var. Ne kadar büyüyebiliyorsa kentin merkezinde 150 metre mesafede Halkapınar'a yürüyüş mesafesinde böyle bir yerdeki Alsancak Stadı'nda. Böyle 25-30 bin kişilik ideal bir stat yaparsanız İzmir'in stat sorunu biter. Biz Bornova'ya 10 bin kişilik yapıyoruz. Karşıyaka Örnekköy'e 20-25 bin kişilik yapılabilinir mi? Evet yapılır. Burada şimdi Göztepe'ye stat yapıyor. Göztepe alt yapısı yıllardan beri burada çalışıyor. Gürsek Aksel'de çalışıyor. Ona şimdi yer aranıyor. Nereye gidecek bu çocuklar. Tam şehrin göbeğinde buralar yeşil alan olarak kalacak. Ondan sonra memleketti sel basıyor afette burası toplanacak bölge. Siz eğer toprak bırakmazsanız. Kalan 3-5 tane yeri de bu şekilde heba ederseniz. Ondan sonra sel de gelir afette gelir.Sıkıntıda yaşanır. Yani iyi niyetle merkezi hükümetle yerel yönetimin birbirinden haberdar olması gerekiyor.” dedi.
 
Kocaoğlu'ndan Sertel Vurgusu
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 1 Kasım seçimlerine ilişkin CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile görüşmediğini ve görüşmeyeceğini söylerken, yalnızca Sertel için konuşabileceğini söyledi. Kocaoğlu, “İzmir'in talebi Atilla Sertel'in hakkı geri verilmiştir. Sertel 6. sıraya konulmuştur. O hakkın teslim edilmesidir. Geri kalan Genel Başkan'ın Parti Meclisi'nin uhtesindedir. Eğer Kılıçdaroğlu ile konuşursam sadece Sertel için konuşurum. “ dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2015, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER