Fuar ve Kongre İkisi Bir Arada

Kent EXPO Fuarı açıldı, Uluslararası Su Kongresi başladı

İzmir’in yeni fuar alanı “fuarizmir" iki önemli etkinliği birden ev sahipliği yapmaya başladı. KentEXPO-3. Şehircilik ve Kent İhtiyaçları Fuarı açılışı ve Uluslararası Su Kongresi başlangıcı aynı gün gerçekleşti.
 
Ana teması “Su ve Atık Yönetimi" olan Kent Expo Fuarı ve Uluslar arası Su Konrgesi açılış töreni fuarizmir C olü girişinde birlikte yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu açılış töreninden yaptığı konuşmada üçüncüsü gerçekleşen KentExpo fuarıyla birlikte birçok ülkeden uzmanların katılacağı, 70 konuşmacının 75 bildiri sunulacağı Uluslar arası Su Kongresi’nin önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. Kocaoğlu, "Giderek azalan dünyadaki su kaynaklarının verimli ve sürdürülebilir kullanımında bu kongrenin faydası olmasını diliyorum" dedi. KentExpo ve Su Kongresi’ne farklı ülkelerden 92 yabancı firmanın katıldığını belirten Kocaoğlu, Partner ülke olan Macaristan’ın önemli katılım sağlandığını söyledi. Kocaoğlu, dünyanın dört bir yanından Uluslar arası Su Kongresi’ne gelen katılımcılara 10 Ekim Cumartesi günü İzmir’i tanıtacakları bir gezi düzenlediklerini, dünyanın sayılı çevre projelere arasında yeralan henüz ÇED aşamasındaki Büyük Körfez Projesi’nde körfezi dolaşırken tanıtacaklarını açıkladı. Katılımcılara teşekkür eden Kocaoğlu "İki etkinliğin de bölge, yakın coğrafya ve dünyaya en çok ihtiyacımız olan barışa katkıda bulunmasını temenni ediyorum" dedi.
 
Partner ülke Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Doktor Petra Pana, her iki ülke arasında tarihi dayalı bir geçmiş olduğunu, bu etkinliklerdeki işbirliğiyle bu ilişkilerin artacağını söyledi. Türkiye’nin küresel ekonomide, kriz döneminde gösterdiği istikrar ve az etkilenmeyle pek çok ülkeden hızlı toparlandığını belirten Pana, “Mutlaka İzmir ve bu bölge, toparlanmada çok büyük rol oynadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmirlileri bu başarıdan dolay tebrik etmek istiyorum. Macar Hükümeti Türkiye ile olan ilişkileri geliştirmek istiyor. Avrupa birliği Macaristan için en önemli piyasıdır. İhracatın yüzde 77’si AB ülkelerine yapıyor. Ama amacımız bunu değiştirmek. Pazarı çeşitlendirmek istiyoruz. Macaristan Kobi’leri bu fuara geldi. Macaristen Eximbank yöneticileri geldi. 2014’de Macaristan’dan Türkiye’ye ihracat 2.1 milyon dolar, Türkiye’den Macaristan’a 700 milyon dolar. Bunu arttırmak istiyoruz. İki ülke arasında yatırım ortak sermaye fonu oluşturulmaya karar verildi. Her iki ülke de 25 milyon Euro verecek. Kasım ayında Macaristan Ticaret Teşvik Kurulu Başkanı İzmir’e gelecek. Türk işadamlarının vize sorununu kolaylaştırmak için çalışmalar yapıyoruz" dedi.
 
Konuşmaların ardından Kocaoğlu, Pana, törene katılan İzmir milletvekilleri ve Fuar’a katılan belediye başkanları birlikte açılış kurdelesini kesti. Daha sonra stantlar gezildi.
 
Kent Expo Fuarı’nda Türkiye Belediyeler Birliği “Mevzuat Bilgilendirme" ve Ege Belediyeler Birliği toplantıları gerçekleştirilecek. Fuar ve kongreye, 105 il ve ilçe belediyesinden 52’si belediye başkanı olmak üzere 350’ye yakın bürokrat katıldı. Ana teması “Su ve Atık Yönetimi" olan KentExpo, 11 Ekim’e kadar sürecek. Tema kapsamında doğal kaynakların hızla tükenmekte olduğu günümüzde azalan su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımına, çevre ve insan sağlığına zarar vermeden su ve atık yönetiminin sağlanmasına dikkat çekilmesi hedeflendi. KentExpo’ya başta Türkiye olmak üzere ABD, Almanya, Avusturya, Fildişi Sahilleri, Finlandiya, Macaristan, Polonya, İsveç ve İtalya’dan 92 firma katıldı. Kent Expo’nun partner ülkesi olan Macaristan, delegasyon ve katılımcı firmalarıyla etkin katılım sağladı. Fuarın ikinci günü Türk-Macar Su Çalışma Grubu’nun ilk toplantısı KentExpo’da gerçekleştirilecek. Toplantıda, Macaristan İç İşleri Bakanlığı ve Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanlığının potansiyel işbirliği alanları görüşülecek.
 
FUAR’DA NELER VAR
 
Sadece profesyonel ziyaretçiye açık olan fuarda; belediyeler, belediye birlikleri, belediye ve ulaşım araçları, kent mobilyaları, park ve bahçe düzenlenmesi ekipmanları, belediye demirbaş ve tüketim malzemeleri, güvenlik, yangın, iş sağlığı ve güvenlik sistemleri, su ve su arıtma, atık su arıtma, su dağıtımı ve kanalizasyon, sel önleme ve su havzaları koruma ve kontrolü, atık yönetimi ve geri dönüşüm, güneş enerjisi ve yeşil enerji başta olmak üzere yerel yönetimlerin gereksinim duydukları ürün ve hizmetler sergileniyor.
 
İZSU Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen 3. Uluslararası Sürdürülebilir Su Kongresi ise 8-9 Ekim tarihlerinde 2 gün sürecek. Fuar İzmir D holü Auditorium’da düzenlenen kongrede; 20’ye yakını ABD, Avusturya, Finlandiya, Hollanda, İran, Japonya, Macaristan, Sırbistan ve Yunanistan’dan olmak üzere toplam 70’ten fazla konuşmacı yer alıyor. Yerli ve yabancı konusunda uzman değerli bilim insanları, kamu ve özel sektörün yöneticileri, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, su ve kanalizasyon idareleri, bu alanda faaliyet gösteren firmalar ve akademisyenlerin yer aldığı kongrede, 75 bildiri sunulacak. Su yönetiminin küresel, bölgesel ve bireysel boyutlarının yer verilen Uluslararası Sürdürülebilir Su Kongresi’nde; su kaynakları, su tasarrufu, sel sularının kontrolü/yönetimi, geri kullanım, su stratejileri, sürdürülebilir altyapı ve kamu hizmetleri, enerji verimliliği konuları ele alınacak. 3. Uluslararası Sürdürülebilir Su Yönetimi Kongresiile su yönetiminde yetkili kurumların, su kaynaklarının belirlenmesi, geliştirilmesi, işletilmesi, bakımı ve korunması, yönetim kademelerindeki sorunların belirlenmesi, tartışılması ve çözüm yöntemlerinin araştırılması konularında elde ettikleri deneyim, bilgi ve çözüm birikimlerini paylaşacakları, ortak değerlendirme ve çözüm önerilerini sunacakları bir platform oluşturulması hedefleniyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2015, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER