banner9

Folkart Gallery Yine Dopdolu

Folkart, 13 Ekim’den itibaren 2 önemli sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Folkart Gallery Yine Dopdolu

Folkart Gallery’nin öncülüğünde hazırlanan “Dizelerin Renkleri” ile dünyaca ünlü Meksikalı heykeltıraş Jorge Marin’in “Varlığın Yeniden İnşası” adlı heykel sergisi sanatseverlerle buluşacak.“Dizelerin Renkleri” adlı sergide; Türk edebiyatının önde gelen şairlerinin şiirleri, farklı disiplinlerdeki ünlü sanatçılar tarafından yorumlanmasıyla meydana getirilen eserler, ilk defa bir araya geliyor.

Dünyaca ünlü Meksikalı heykeltıraş Jorge Marin'in “Varlığın Yeniden İnşası” adlı sergisi ise, Bakü’deki Haydar Aliyev Kültür Merkezi'nin ardından Folkart’ın ev sahipliğinde Folkart Towers’da sanatseverlerle buluşacak.

DİZELERİN RENKLERİ

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı-Koruncuk yararına düzenlenen “Dizelerin Renkleri” adlı sergide Türk şiirine yön veren, unutulmaz dizeleriyle tanıdığımız Namık Kemal, Nâzım Hikmet, Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Özdemir Asaf, Orhan Veli, Cemal Süreya, Attilâ İlhan, Cahit Külebi, Rüştü Onur, Fazıl Hüsnü Dağlarca gibi 37 ünlü şairin orijinal el yazmaları ile Zafer Gençaydın, Ali Kotan, Yusuf Taktak, Onay Akbaş, Devrim Erbil, Gören Bulut, Metin Yurdanur, İbrahim Örs, Hanefi Yeter, Habip Aydoğdu, Filinta Önal başta olmak üzere 37 ünlü ressam ve heykeltıraşların eserleri yer alıyor. 10 Aralık 2017 tarihine kadar Folkart Gallery’de sergilenecek olan eserler, yine Folkart Gallery’nin öncülüğünde İzmir’den sonra Ankara ve İstanbul’da da sanatseverlerle buluşacak. Eserler önümüzdeki aylarda Koruncuk Vakfı tarafından düzenlenecek açık arttırma ile satılacak ve elde edilen gelir “Koruncukköy”–Urla Çocuk Köyü’nün ihtiyaçlarının giderilmesi için kullanılacak.

VARLIĞIN YENİDEN İNŞASI

Meksikalı heykeltıraş Jorge Marin'in “Varlığın Yeniden İnşası” isimli sergisinde varlığın inşa süreçlerini yansıtan 10 bronz anıt heykel yer alacak. İzmir’de Latin Amerikalı bir heykeltıraşın eserleri ilk kez Folkart Çarşı’da sergilenecek.Meksika sanatını dünyaya ulaştırma mücadelesini sürdüren Jorge Marín, ülkesinin geçirdiği zor haftaların ardından, Türkiye ve Meksika arasındaki bağı güçlendirmek üzere, çağdaş sanat ve tarihin heykeller aracılığıyla diyalog kuracağı, uygarlığın beşiklerinden birine, bir inşa ve kardeşlik mesajıyla gelecek.“Varlığın Yeniden İnşası”, Meksika Dışişleri Bakanlığı, Meksika Kalkınma İçin Uluslararası İşbirliği Ajansı (AMEXCID), Meksika Türkiye Büyükelçiliği, Folkart Gallery ve CerModern'in ortak çabaları sonucunda İzmir’e geldi. Sergi 4 Mart 2017 tarihine kadar gezilebilecek.

SERGİ KÜNYESİ"DİZELERİN RENKLERİ"

Proje Direktörü ve Küratör: Fahri Özdemir

Tarih:13 Ekim - 10 Aralık 2017

Yer: Folkart Gallery / İzmir

Namık Kemal / Asaf Erdemli

Nâzım Hikmet / Ali Kotan

Sabahattin Ali / Ercan Ayçiçek

Rıfat Ilgaz / Fevzi Karakoç

Bedri Rahmi Eyüboğlu / İbrahim Örs

Fazıl Hüsnü Dağlarca / Halil Akdeniz

Orhan Veli / Azat Yeman

Melih Cevdet Anday / Hanefi Yeter

İlhan Berk / Habip Aydoğdu

Behçet Necatigil / Osman Dinç

Cahit Külebi / Şahin Demir

Rüştü Onur / Hasan Pekmezci

Necati Cumalı / Emre Lüle

Özdemir Asaf / Zafer Gençaydın

Mücap Ofluoğlu / Umur Türker

Arif Damar / Kemal Tufan

Attilâ İlhan / İbrahim Çiftçioğlu

Ahmed Arif / Filinta Önal

Şükran Kurdakul / Sema Barlas

Turgut Uyar / Taner Güven

Muzaffer İlhan Erdost / Elif Aydoğdu Ağatekin

Cemal Süreya / Zuhal Baysar

Gülten Akın / Serpil Yeter

Ahmet Oktay / Selçuk Fergökçe

Kemal Özer / Ekrem Kahraman

Hilmi Yavuz / Devrim Erbil

Kemal Burkay / Reyhan Abacıoğlu

Ülkü Tamer / Hayati Misman

Metin Demirtaş / Metin Yurdanur

Ataol Behramoğlu / Selim Karadana

Refik Durbaş / Gören Bulut

Oruç Aruoba / Yusuf Taktak

Hulki Aktunç / Şebnem Müderrisoğlu

Hüseyin Ferhad / Mustafa Ağatekin

Emirhan Oğuz / Ali Raşit Karakılıç

Sunay Akın / Onay AkbaşBirhan Keskin / 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2017, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER