Foçalı Ebru Sanatçısından İlk Kişisel Sergi

İzmir’in Foça İlçesi’nde yaşayan Emine Esgici, ’Renklerin Suyla Dansı’ adını verdiği ilk kişisel ebru sergisini Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu Sanat Galerisi’nde açtı.

Foçalı Ebru Sanatçısından İlk Kişisel Sergi
Foça ve İstanbul’da çok sayıda karma sergiye katılan Emine Esgici, ilk kişisel ebru sergisini Ege Meslek Yüksekokulu Sanat Galerisi’nde beğeniye sundu. 2009 yılından beri ebru sanatıyla uğraştığını söyleyen Esgici, 2013 yılında tekstil mümessilliği işinden emekli olduktan sonra kendisini sanat çalışmalarına verdiğini anlattı. Esgici, "Bir arkadaşımı uğraşırken gördüğüm bu sanata aşık oldum. Önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurslarına daha sonra bu işin ülkemizdeki en önemli isimlerinden Ahmet Mahmut Peşteli Hoca’nın atölyesine devam ettim. Onun eğitimi, yönlendirmesi ve kritikleriyle eserler ürettim. Katıldığımız karma sergilerden sonra hocamız geçen yıl kendi eserlerinin de yer aldığı bir sergi sonrası aralarında benim de olduğum beş öğrencisine icazet verdi. Bu, resmi belge olmasa da bir diploma, ustalık belgesi anlamını taşıyor. Ebru sanatına karşı sorumluluğumun arttığı bilinciyle ürettiklerimle sanatseverlerin karşısına bu kez yalnız çıktım" dedi.
 
Sergisinde hat taraklı ebru, battal ebru, hatip ebrusu, dalgalı ebru, akkase ebru ve çiçekli ebru örneklerinin yer aldığını vurgulayan Esgici, çiçekli ebru dalında stilize ettiği Çuha Çiçeği, Antoryum Çiçeği ve Manisa Lalesi gibi tabloları beğeniye sunduğunu söyledi.
 
27 Kasım 2015 Cuma akşamına kadar açık kalacak sergi hafta içi 09.30 - 21.00 saatleri arasında gezilebilecek.
 
/ FOÇA (İzmir), (DHA)
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER