Foça Tertemiz Oldu!

İzmir’in Foça İlçesinde Foça Liman Başkanlığı, Foça Belediyesi, S.S. Foça Su Ürünleri Kooperatifi ve Foça Dalış Merkezi işbirliğiyle 25 Haziran–1 Temmuz arası kutlanan Kabotaj haftası etkinlikleri kapsamında deniz temizliği yapıldı.

Foça Tertemiz Oldu!

20 gönüllü profesyonel dalgıç Foça sahilinden dalış yaptı. Foça’nın küçük ve büyük deniz limanlarında deniz dibi temizliği yapan dalgıçlar yaklaşık 1 saatlik temizlik çalışmasının ardından birbirinden ilginç atıklar çıkardı. Denizden otomobil lastiği, araba teybi, akümülatör, halı, çaydanlık, tabak, kaşık, çatal, çatı eterniti, klozet, bira kutuları, şişeler, plastik ve giyim eşyalarından oluşan bir traktör dolusu çöp’ün çıkması dikkat çekti. Çıkarılan çeşitli atıklar Foça Demokrasi meydanında sergilendikten sonra belediye ye ait bir çöp aracıyla nakledildi.İlçede tatil için bulunan yabancı turistler gördükleri manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemezken, vatandaşların ‘utanç manzarası’ olarak nitelendirdiği çöpleri fotograf makineleri ile görüntüledi.

S.S. Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ceyhan Çetin, çıkarılan atıkların teknelerden olmadığını, karasal kaynaklı olduğunu söyledi. Çetin, “Bu tür etkinliklerin sadece özel günlerde değil, düzenli olarak daha sık yapılması gerektiğine inanıyorum” dedi. Etkinliğe destek veren dalgıçlardan Barış Yaylaz,“Foça sahilinde hizmet veren mekan sahiplerini çevreye duyarlı olmaya davet ediyorum. Yaz mevsimindeyiz herkes kendi iş yerinin önünde ki deniz dibinde görülen atıkları çok rahatlıkla temizleyebilir. Ayrıca temiz kalması için kirletenleri de uyarabilirler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 18:45
YORUM EKLE

banner47