banner9

'Flört Şiddeti Arttı'

İzmir Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Reyhan Kaplan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü genç kadınların flört şiddetine maruz kaldığını belirterek, özellikle liseli ve üniversiteli genç kadınlardan bu konuda çok sayıda ihbar geldiğini söyledi. Şiddetin kadın ve erkek eşitliğine inanmamak nedeniyle yaşandığına vurgu yapan Avukat Sevgi Bimbir, şiddetin artığını ve nitelik değiştirdiğini söyledi.

'Flört Şiddeti Arttı'
 
İzmir Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Reyhan Kaplan, son zamanlarda kadınlardan gelen ihbarlarında flört şiddetinin arttığına dikket çekerek, şunları söyledi:
 
"Özellikle üniversite öğrencisi genç kadınlar, erkek arkadaşlarının evine gidiyor. Akşam belli bir saatte yurda ya da evine dönmek istiyor. Ancak erkek arkadaşı tarafından yanında kalması yönünde baskı görüyor. Kalmayacağını söylediğinde dayak yiyor. Bu şikayette bulunan kadınları karakola yönlendiriyorum. Ancak polisin yaklaşımının geçmiş yıllara kıyasla duyarlılıkları artsa da yine istenilen düzeyde olmadığını görüyoruz. Polis eksik bilgilendirme yapıyor, ötmeye çalışıyor ya da ’o saatte ne işin vardı evinde’ diyorlar. Baro’nun kadın hakları merkezine yönlendiriyorum. Genç kadınları bu erkek arkadaşlarını okulda teşhir etmelerini, öğretmenlerine şikayet etmelerini, çalışıyorlarsa işyerindeki müdürüne sorumlusuna şikayet etmelerini istiyorum."
 
Kaplan, flört şiddetine sosyal medyayı de ekleyerek, "Akıllı telefonlarla sosyal medya kullanımının artmasıya birlikte erkekler, çekim yapıp kız arkadaşını ’benimle birlikte olcaksın yoksa bu videoyu paylaşırım’ diyerek, genç kadınları cinsel birlikteliğe zorluyor" dedi. Kaplan, toplumun her kesiminden kadının şiddet gördüğüne dikkat çekerek, "Kadın, erkeğin kendini ondan üstün gören gücüne boyun eğmezse şiddet görüyor. Yoksulluk en önemli nedenler arasında. Kocası tarafından terk edilen dört çocuğu ile ortada kalan kadın da arıyor, maddi gücü yerinde olup kocası tarafından dövülen kadın da. Kadınlar sokağa çıkıp eylem yapıyor polis gaz sıkıyor, küfür ediyor, gözaltında tacizler, eylemde tartaklamalar oluyor" dedi.
 
ŞİDDETİN NEDENİ KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE İNANMAMAK
 
İzmir Barosu’nda şiddet gören kadınlara ücretsiz destek veren Sevgi Bimbir, ’şiddet arttı mı yoksa görünür mü oldu’ tartışmasında artığını savunan tarafta yer alıyor. Bunda son dönem politikaların ciddi etkisi olduğu görüşünde. Devletin en tepesinden aşağıya doğru kadın erkek eşitsizliğine yönelik söylemlerinin şiddeti artırdığını savunan bimbir, şiddetin nitelik değiştirdiğine de dikkat çekerek, "Artık alet kullanılarak da şiddet uygulanıyor. Kesici bir aletle kesiyor, yüzüne kezzap döküyor" dedi. Şiddetin nedenlerinin sadece alkol ve uyuşturucu kullanımı, yoksulluk, işsizlik olmadığını zengin, akademik kariyeri olan kadınların da şiddet gördüğünü anlatan Bimbir, "Profesör bir kadın kendisi gibi profesör olan kocasından şiddet görüyor, milletvekili ya da gazeteci koca eşini dövüyor. Şiddetin en temel nedeni, kadın ve erkek arasındaki eşitliğe inanmamak. Kadını ikinci görmek. Kadının emeğini ve bedenini kontrol etmek. Birleşmiş Milletler’in bir araştırmasına göre dünya üzerindeki emeğin yüzde 80’i kadınlar üzerinden kazanılıyor ama kadınlar gelirin sadece yüzde 10’una mülkiyetin yüzde 1’ini sahipler. Bu emek şiddeti. kadının etek boyundan göğüs detoltesine başındaki örtüden gideceği yere, hareketlerine tavrılarına kadar varan kontrol mekanizmaları da şiddetin nedeni" dedi.
 
Avukat Bimbir, şiddet gören kadının şiddeti uygulayana cezasızlık nedeniyle gördüğü şiddeti açıklamaktan kaçındığını belirterek, "Şiddete maruz kalan alan ’yargı mekanizmaları adil yargılamıyor, erkekten yana karar veriyor’ diyerek, şikayet etmeme noktasına gelebiliyor. İstanbul Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülke Türkiye. Yasa uygulayıcılar tarafından bu sözleşme uygulanmalı.
 
Yargı mekanizması kadar toplumsal önlemler de önemli. Zihniyet değişikliği olması lazım. Erkek egemen bakış açısını yıkmak lazım. Eğitimden medyanın haber verme tekniğine kadar düzeltilmesi lazım" dedi.
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER