Fidanlar Orman, Organlar Can Olacak

İzmir Sağlık İl Müdürlüğü, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve Karşıyaka Kaymakamlığı, Organ Bağış Haftası etkinlikleri kapsamında "Bağışlanan her organ filizlenen bir can, dikeceğin her fidan filizlenen bir orman" adıyla kampanya başlattı.

Fidanlar Orman, Organlar Can Olacak
Türkiye’de her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ Bağış Haftası etkinlikleri kapsamında İzmir Sağlık İl Müdürlüğü, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve Karşıyaka Kaymakamlığı anlamlı bir işbirliği yaparak "Bağışlanan her organ filizlenen bir can, dikeceğin her fidan filizlenen bir orman" adı altında bir kampanya başlattı. Bu kampanya kapsamında Karşıya Kaymakamlığı bahçesinde kurulan organ bağış standının yanına İzmir Orman Bölge Müdürlüğü de fidan dağıtım standı kurdu. Stantların önünde Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel, İzmir Sağlık il Müdürü Dr. Ayhan İzzettinoğlu ve İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, beraberindekilerle birlikte vatandaşların organ bağışlarını kabul etti, bağışta bulunanlara ücretsiz fidan dağıtıldı.
 
Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel, bu projenin ilçede yapılmış olmasının Karşıyakalılar olarak kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Bu gibi önemli projelerin Karşıyaka’dan başlayarak yapılması bizleri onurlandırıyor. Atalarımız ’Her bir adem bir alem’ demiş. Bir canı, bir alemi yaşatmak çok önemli. İnsanı yaşatabilmek kadar güzeli var mı? Doğa ve orman sevdalısı Karşıyakalıları fidanla toprakla buluşturan bu etkinliğe desteklerini esirgemeyen İzmir Orman Bölge Müdürümüz Şahin Aybal’a da teşekkür ediyorum" dedi.
 
İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Ayhan İzzettinoğlu, İzmir’in organ bağışı konusunda Türkiye genelinde bağışçı sayısı olarak üç yıldır birinci sırada olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Organ bağışı konusunda ülkemiz genelinde bağışçı sayısı olarak birinci sıradayız. Karşıyaka ise yine ülkemiz genelinde en çok bağış yapan ilçelerden biridir. Bu anlamda güzel İzmir’imize ve halkına uzattıkları hayat eli ve hassasiyetleri için teşekkürü bir borç biliyor, söz konusu işbirliğinin örnek olmasını, organ bağışı konusunda daha fazla toplumsal farkındalık ve bağışçı sayısının artmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.
 
Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal da yaptığı konuşmada; bu kampanyanın bir parçası olmaktan son derece mutlu olduklarını belirterek, "Fidanlar toprakta can bulsun, ama organlar toprak olmasın, bağışlanarak başka bedenlerde can bulsun, onlara hayat olsun diyoruz. Burada bağış yapan insanlara hayat veren vatandaşlarımıza minnet borcumuzu ödemek ve onların adını yaşatmak için Karşıyaka ve Foça’da hatıra ormanları tesis ettik. Bu şekilde toplumsal farkındalık yaratacak her türlü projenin içinde severek yer almaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi.
 
Protokol daha sonra İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü çalışnaları ile Karşıyaka sırtlarında yer alan orman alanında organ bağışı yapanlar adına hazırlanan 100 fidanı toprakla buluşturdu.
Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER