Facialar İzmir'de Konuşulacak

Soma’da yaşanan maden faciası, Türkiye’yi elektriksiz bırakan büyük kesinti, huzurevleri başta olmak üzere meydana gelen yangınlar ve asansör kazaları uzmanlar tarafından masayı yatırılacak. Türk ve yabancı elektrik uzmanları 21-24 Ekim tarihleri arasında İzmir’de yapılacak 4. Elektrik Tesisat Ulusal Kongre’sinde buluşacak.

Facialar İzmir'de Konuşulacak
Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Mahir Ulutaş ve 4. Elektrik Ulusal Kongresi Yürütme Kurulu Başkan Özcan Uğurlu, basın toplantısıyla Kongre’yi tanıttı. Ulutaş Kongre’de mesleki bilimsel geleşmeler ve teknolojik yeniliklerle ilgili oturumlar olduğunu ancak konunun ekonomik, sosyal, toplumsal yanlarının da gündemlerinde olduğunu söyledi. Enerji alanında ciddi sorunlar olduğunu belirten Mahir Ulutaş, Türkiye’nin yaşadığı elektrik kesintisiyle "Seçim öncesi dağıtım şirketlerinden gelen zam baskısı ile üretim maliyetlerini aşağıya çekebilmek için AK Parti İktidarı, teknik kriterler yerine ideolojik bir tercih yaparak, ülkeni doğusuna yoğunlaşmış hidrolik kaynaklara yüklenmiş ve büyük elektrik kesintisi yaşanmıştır. Teknik kriterler bir yana bırakılarak, elektrik borsasında şekillenen fiyat dengesi baz alınmış ve yurttalar büyük kesinti ile yüz yüze bırakılmıştır"dedi. Soma maden faciasında öne çıkan madenlerde zehirli, yanıcı, patlayıcı gazların erken uyarı, tepspit, havalandırma ve otomasyon teknolojilerinde yaşanan devrim niteliğindeki gelişmelerin oluşturan taşeron sistemi nedeniyle Türkiye’den oldukça uzak olduğunu söyledi. Ulutaş, Kongre’de ayrıca İzmir’de huzurevlerinde çıkan yangınlarla gündeme gelen kamusal binalardaki yangınların, asansör kazalarının da ele alınacağını belirtti.
 
Özcan Uğurlu ise 21-24 Ekim tarihlerinde İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde yapılacak Kongre’de Türk ve yabancı uzmanların sunumlar gerçekleştireceklerini söyledi. Uğurlu, “Kongre kapsamında can güvenliğini ilgilendiren konular masaya yatırılacak. Tüm ülkeyi elektriksiz bırakın büyük kesintinin yanı sıra madenlerdeki elektrik tesisatlarının güvenliği ve kamuya açık, toplu yaşam alanlarına sahip binalardaki yangın güvenliği konuları uzmanlar tarafından değerlendirileceködedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2015, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER