Ezgiler Görsellikle Buluştu

Bornova’da halk oyunları gecesinde yöresel figürler müziğin ritmi ile buluştu.

Ezgiler Görsellikle Buluştu

Bornova Belediyesi, kültürlerini yaşatma mücadelesi veren ilçedeki dernekleri Halkoyunları Gecesi’nde buluşturdu. Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’ndaki amfitiyatroda düzenlenen Bornova Belediyesi Halkoyunları Gecesi’nde sahneye çıkan ekipler Anadolu’nun her köşesinden memleket havaları estirdi. 10 halkoyunları ekibinin sahneye çıktığı gecede, yöresel figürlerle birleşen müziğin ritmi izleyenleri coşturdu.

Bornova Belediyesi Halkoyunları Gecesi’nde, ilçede halkoyunları ekipleri bulunan yöre derneklerini buluştu. Birbirinden renkli halkoyunlarının sahnelendiği Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Amfitiyatrosu’ndaki geceyi Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır da izledi. Halkoyunları Gecesi’nde Atatürkçü Düşünce Derneği Bornova Şubesi, Bornova Belediyesi Halk Oyunları Kursiyerleri Genç ekibi, İzfem Folklor Derneği, Bornova Belediyesi Halkoyunları Bayan Kursiyerleri, Çorum Eşençay ve Civar Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Border, Afyon Akçeşar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Bosna Sancak Kültür ve Dayanışma Derneği,  Eğridere Köyü Halkoyunları Ekibi, Üç Etek Kültür ve Sanat Merkezi oyunlarını sahneledi.
Üç Etek Kültür ve Sanat Merkezi ekibinin sahneye bir gemi maketi çıkararak oynadıkları Karadeniz oyunu geceye renk katarken, Sanat Merkezi’nin Başkanı Bedirhan Diyarbakırlı’nın solo zeybek gösterisi de ilgiyle izlendi.

Fiziki yatırımlar kadar sosyal ve kültürel faaliyetlere de büyük önem verdiklerini belirten Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Bornovamızda faaliyet gösteren derneklerimiz, sanat merkezlerimizi ve belediyemizin kursyeleri muhteşem gösteriler sundu. Her gösteride Anadolu’nun farklı bir yöresine gittik, oraların kültürünü yaşayıp, havasını soluduk. Halkoyunları sayesinde bizi biz yapan değerleri korumuş oluyoruz. İşte bu nedenle biz de Bornova Belediyesi olarak değerlerimizi yaşatan derneklerimizin halkoyunlarını sahnelemeleri için her zaman gereken desteği vereceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 10:40
YORUM EKLE

banner47