banner51

'EXPO Tehlikede'

Dr. Aytun Çıray, Başbakan’ın 2020 olimpiyatları için, oyunlarının ev sahibinin açıklanacağı törene katılmasına dikkati çekerek, İstanbul için gösterilen gayrete memnun olduklarını, ancak AKP hükümetinin aynı ilgiyi İzmir’in talip olduğu EXPO için göstermediğini iddia etti.

'EXPO Tehlikede'
Dr. Çıray, “Bu konuda birçok defa uyardım; tekrar uyarıyorum: EXPO süreçleri iyi yönetilemiyor. Yerel yöneticiler dışlandı. Uluslararası ilişkiler bürokratlara emanet edildi. BİE yetkilileri İzmir’de iken EXPO arsasının tartışmaları yapıldı. EXPO alanı mahkemelere düştü. EXPO fikrinin yaratıcısı olan İTO’dan ve onun başkanı Ekrem Demirtaş’tan çok daha aktif bir şekilde yararlanılması gerekir,” dedi ve ekledi, “Yetkilileri uyarıyorum EXPO tehlikede.”
“Kültür ve Turizm Bakanı atandığından bu yana İzmir’e gelmedi”
 
Expo’nun İzmir’in markalaşmasına büyük katkı sağlayacağını ifade eden CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray sürecin sünepeleştirildiğini ifade etti. 
 
“Şehrimizin markalaşmasına büyük katkı sağlayacak böylesine önemli bir süreç siyasi hesaplara kurban verilmemeli ve birlik bütünlük içerisinde yürünmelidir” diyen Çıray sözlerini şöyle tamamladı:
“Herkes aklını başına alsın. Atandığından bu yana turizm ve kültür şehri İzmir’i ziyaret etmeyen bir Kültür ve Turizm Bakanı var. Günü gelince bu ihmallerin hesabını sormak boynumuzun borcudur.”
Sağlık temasının kent için bir şans olduğunu kaydeden Dr. Çıray “İzmir Sağlık turizminin başkenti olabilir. Bunu yapmak bize nasip olacaktır ve bu yolla İzmir’e yılda 6-8 milyar dolar kazandırabiliriz. İhtiyacımız olan vizyon, akılla taçlandırılmış cesarettir,” diyerek sözlerini tamamladı.
 
Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER