Evde Bakım Hizmetlerine Devam

Bornova Belediyesi’nin evde bakım hizmetlerinin 2015 yılında da artarak devam ettiği bildirildi.

Evde bakım hizmetleri kapsamında oluşturulan ekipler, gebe, lohusa, bebek bakımı ile ağız ve diş sağlığı ile evde yaşlı bakımı hizmetleriyle ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşuyor. Bakım hizmetleri kapsamında 6 hemşire, 7 ebe, 12 yaşlı bakım elemanı, berber, diyetisyen, diş hekimi ve psikolog görev yapıyor. Hizmete başlandığı günden bu yana yaşlı bakımında 31 bin 927 ev ziyareti yapılırken, gebe bakımında 11 bin 884, loğusa 6 bin 414, bebek 14 bin 39, ağız ve diş sağlığında ise 2 bin 645 ziyaret gerçekleştirildiği bildirildi.
 
ANNE ADAYLARI TAKİPTE
 
’Evde Gebe ve Lohusa Bakım Hizmetleri’ kapsamında görevli ebe ve hemşireler, gebe ve lohusaların kontrollerini evlerinde yapıyor. Gebelerin açlık kan şekeri ve kolesterol ölçümleri yapılırken, gebeliğin gelişimi ve kilo durumu izleniyor. Anne adaylarına psikolojik destek de verilerek doğuma hazır olmaları sağlanıyor.
 
LOHUSA VE BEBEK BAKIMLARI
 
Yeni anne olmuş kadınlara lohusalık sürecinin sağlıklı geçmesi için bebek emzirme eğitimi veriliyor. Bebeğin boy, kilo, baş ve karın çevresi takibi yapılırken, psikomotor gelişimi izlenip ve aşı kontrolü gerçekleştiriliyor.
 
YAŞLILARA EVDE BAKIM HİZMETİ
 
Bornova sınırları içinde yaşayan ve evinden dışarı çıkamayan, hareket kabiliyeti az veya olmayan 60 yaş üzerindeki yatağa bağımlılar, yoksullar ile kimsesizler düzenli olarak ziyaret ediliyor. Yaşılıların saç traşından çarşaf değişimine, banyo ve pansumanına kadar her türlü ihtiyaçları karşılanırken, tansiyon kan şekeri ve kolestrol ölçümleri de düzenli olarak yapılıyor. Ekiplere pisikologlar da eşlik ediyor. Ayrıca bakım hizmetleri kapsamında diş doktoru tarafından ağız ve diş sağlıkları da kontrol altında tutuluyor.
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2015, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER