banner9

'Ette de Sütte de Kıtlık Yok'

Türk tarımında en önemli illerden bir tanesi İzmir. Peki bitkisel üretim ve hayvancılıkta önde gelen şehrimiz ne kadar destek alıyor?

'Ette de Sütte de Kıtlık Yok'

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Türkiye'de tarım ve hayvancılık konusu yıllardır büyük tartışmalara sahne oluyor. Üretimdeki yerimiz sık sık sorgulanırken, son yıllarda ortaya çıkan biyokaçakçılık ve GDO konuları da vatandaşın bir hayli kafasını karıştırıyor. Ben HABER okuyucuları için tüm bu konuları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal'a sorduk.

Biyokaçakçılık artık bir gayrizami harp çeşidi midir?
 
Ülkemiz önemli bir gen kaynağını muhafaza ediyor. 13 bin civarında bitki çeşidinin anavatanı Türkiye'dir ve bu bir milli servettir. Dolayısıyla bunun ülkemizde kalmasını, korunmasını ve geliştirilmesini arzuluyoruz. Elbette ülkemizdeki bu gen kaynaklarının hakkını verip biz değerlendirdikten sonra dünya insanlığına her türlü ihtiyaç durumunda kullandırmak da bizim borcumuz. Ama mülkiyeti bizde olan bir bitki çeşidinin başka kaynaklarda, başka ülkelerde geliştirilmesi ve aleyhimizde kullanılmasını asla tasvip etmiyoruz. 
 
Ciddi sıkıntılar yaşanıyor mu? Vatandaş kime başvurmalı?
 
Bakanlık olarak hassasiyet derecemiz en üst düzeydedir. İhbar yahut tespit durumunda, gecesi gündüzü, bayramı seyranı, tatili demeden anında müdahale ediyoruz. Gereğini kolluk kuvvetleri ile yerine getirmek için hazırız. Tehdit vardır ama tedbir de az değildir. Vatandaş en yakın resmi merciye ulaştığında gerekenler ivedilikle yapılır.
 
Ülkemizde tohumların yerliliği, yeterliliği ve saflığı çok tartışılıyor. Nedir bu işin özü? Dünyanın neresindeyiz?
 
Türkiye, elinde bulundurduğu gen kaynakları itibariyle ciddi bir havuz oluşturmuş durumda. Biri Ankara'da, diğeri İzmir'de olmak üzere 2 büyük gen bankamız var. Ankara'da 120 binin üzerinde çeşit, İzmir'de de 65 bin gen kaynağı muhafaza ediliyor. Gen varlığımızda ihtiyaç olan kalite ve kapasitede yeni çeşitler ortaya koyabiliyoruz. Ülkemizin tohum konusunda ciddi bir sıkıntı yaşadığını düşünmüyorum. Elbette ihtiyaç oranında dünyanın neresinde gerekli tohum varsa gider onu alırız. Bununla birlikte biz de yurt dışına ciddi manada tohum satıyoruz. Tohumculuk sektörümüz kanunlardaki iyileştirmelerle 2004'ten sonra büyük ivme kazandı. Türkiye tohum üretiminde ve patent sayısında çok önemli rakamlara ulaştı.  Tohumculukta emin adımlarla büyüyen bir ülkeyiz.
 
 
'Takas şenliklerini tasvip etmiyorum'
 
Belediyelerin tohum takas şenliklerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Gen kaynağı yerel tohumların parayla alınıp satılması yasak. Eğer bir biyokaçakçılığa neden olmuyorsa sorun yok ama çok da tasvip etmiyorum. Tohum şenliklerinde yerli gen kaynaklarımızın yabancı ellere geçmesinden endişe ediyoruz. Dikkatli olunmasını, iyi düşünülmesi gerektiğini ifade edebilirim.
 
'İzmir en yüksek destek primini alıyor'
 
Bakanlık, başta İzmir'de olmak üzere hayvancılığı ne derece destekliyor?
 
İzmir, önemli bir hayvancılık ve süt üretim ilidir. İzmir her yıl 50 milyon TL süt destekleme primi alır ve bu Türkiye'deki en yüksek rakamdır. 1 milyon 600 bin ton civarında üretilen sütün 1 milyonu destekle gerçekleşmektedir. Geçmiş yıllarda yapılan altyapı çalışmaları bunu sağlamıştır. En fazla sütü üretiyoruz, en kaliteli sütü üretmek amacındayız. Önceliğimiz çiftçi eğitimidir. 8181 işletmeye eğitim verdik. Önümüzdeki süreçte hayvan refahı, sağlık, yem ve süt ile ilgili yeni eğitimlerde de bulunacağız. Küçük ihmallerden kaynaklanan büyük zararlar bu eğitimle birlikte giderilmiş olacak. Bununla birlikte son 15 yılda yaklaşık 30 milyon TL kooperatiflere kredi kullandırdık. Tüm başvurulara destek verdik. Bu destekler de en az yüzde 50 oranındadır. 90 bin kooperatif üyesi var İzmir'de. Bunların içlerinde marka olmayı başarmış kooperatiflerimiz vardı. 
 
Şubat ayında İzmir'de 11. kez gerçekleşecek tarım fuarından beklentileriniz nelerdir?
 
Türkiye'nin en önemli tarım fuarlarından biri İzmir'de kuruluyor. İzmir, modern tarımın merkezi illerindendir. Bu fuarla birlikte İzmir, tarım üreticisi için cazibe merkezi oluyor. Bakanlık olarak bu tarz önemli organizasyonlara destek veriyor ve katılım gösteriyoruz. İyi bir işbirliği olduğunu düşünüyorum.
 
İzmir Türkiye'yi ne kadar besliyor?
 
Genel tarımsal üretim olarak baktığımızda hem hayvansal hem tarım hem de yan üretimlerle birlikte sürekli olarak ilk üçün içinde olan ildir. Bazen hayvancılıkta birinciyiz, tarımda ikinciyiz, bazen tam tersi oluyor ama genel üretim değerinde en az 2. yahut 3. sıradayız. Türkiye'de her alanda bu kadar üst sırada olan bir il daha yok. Bakıyorsunuz bir il bitkisel üretimde çok iyi ama hayvancılıkta 18. sırada. İzmir'de bir denge vardır ve verimlilik iyidir. Arazilerimiz yılda birkaç kez ürün almaya elverişli. Türkiye'nin 18 milyar dolar tutarında tarımsal ihracatı var. Bunun 2,5 milyon doları İzmir menşeilidir.
 
GDO konusu vatandaşın kafasını çok karıştırıyor. Nedir son durum?
 
Türkiye GDO konusunda Avrupa'nın en hassas ülkelerinden biridir. Bununla ilgili yasal düzenlemeler yapılmıştır. Türkiye'de GDO'lu üretim yoktur. Yurdumuza dışarıdan gelen ürünler de sıkı bir kontrol altında.
 
'Verimlilik giderek yükseliyor'
 
Türkiye'deki üretim miktarında sıkıntı var mı?
 
Türkiye, Suriyeli misafirlerle birlikte 80 milyon nüfusu besliyor. Türkiye'de ette de, sütte de bir kıtlık yok. Zaman zaman piyasa fiyatlarından dolayı sorun varmış gibi görülüyor. Türkiye önemli bir hayvancılık ülkesidir. Verimliliği giderek yükselmektedir. Bakın örnek vermek gerekirse 15 yıl önceki süt verimliliğimiz bugün yüzde 25 oranında artmış bulunmakta. Karkas et miktarımız da yaklaşık yüzde 40 oranında arttı. Hayvan başına ortalama verimiz hem et hem de süt olarak yükseldi.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2016, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER