banner51

Esnafa Yerinde Tahsilat

Konak Belediyesi, ilçede faaliyet gösteren esnafın aylık olarak ödediği işgal harcını artık işyerlerine giderek tahsil ediyor.

Esnafa Yerinde Tahsilat
Mükellefleri belediyeye gelmek zorunda bırakmayan uygulama ile belediye görevlileri mükellefleri işyerlerinde ziyaret ederek, ödemeleri yerinde tahsil ediyor. Dileyen esnaf aylık işgal harcını peşin ödeyebildiği gibi dileyen de pos cihazı ile ödeme yapabiliyor. Zabıta Müdürlüğü ile Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün ortak yürüttüğü çalışmadan esnafın da memnun olduğu belirtildi. Görevliler Konak sınırları içindeki işgal harcı ödemesi gereken tüm işletmeleri ziyaret ediyor. Kapısını çaldıkları mükelleflere önce hayırlı işler diyen belediye ekipleri ardından makbuz karşılığı işgaliye bedelini yerinde ve anında tahsil ediyor.
 
KREDİ KARTIYLA ÖDEME KOLAYLIĞI
 
Yapılan ölçümle belirlenen metrekare işgaliye bedeli ise 1 Lira üzerinden hesaplanıyor. İşlem sırasında dileyen işyeri sahibi nakit ödeme yapabildiği gibi isteyen de pos cihazı sayesinde kredi kartıyla ödeme yapabiliyor. Uygulama sayesinde mükellefler belediyeye gitmek zorunda kalmıyor. Böylelikle hem zamandan tasarruf sağlıyorlar hem de işgaliye ödemelerini geciktirmeden zamanında yapmış oluyor. Uygulama sırasında işgaliye sınırları da denetleniyor. Zabıta ekipleri tanınan işgaliye sınırını aşan işletmeleri uyarıyor. Ağustos ayından bu yana İzmir’in en önemli noktalarından Kordon’daki işletmelerin de işgaliye bedeli Konak Belediyesi tarafından toplanıyor.
 
TAHAMMÜL SINIRI ÖNEMLİ
 
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş işgal harcının yerinde tahsil edilmesinin esnafa kolaylık sağladığını dile getirdi. İşgalin bir hak olmadığını belirten Pekdaş, “İşgal kamuya ait yerlerin, sokakların özel sektörce kullanılmasıdır. Kamuya ait bir yerin özel işletme tarafından kullanılıyor olması da kamuya verilen bir zarardır aynı zamanda. Bu zararın karşılığını da işgaliye harcı olarak ödüyor vatandaşlarımız. Burada dikkat edilmesi gereken kamuya ait her yer işgal edilir, tazminatı ödenir, kullanılır gibi bir düşünceye kapılmamaktır. Bu düşünce doğru olamaz. Elbette biz Akdenizli bir kentiz ve bizim için sokaklar önemli. Günün çoğunu sokakta geçiriyor, sokakta yaşıyor, eğleniyoruz. Bu buluşma mekanlarında ufak keyiflerimiz de var. Öyleyse sokağın bir kullanılabilme potansiyeli var. Bu kullanılabilme potansiyelinin de tahammül edilir, kabul görür olması gerekiyor. Belediye olarak bu özeni göstermeliyiz. Bu yollar, caddeler, sokaklar aynı zamanda insanlara aittir. Bu dengeyi kurma görevimiz var bizim. Bunun için azami çabayı gösteriyoruz. Bu işgalin kabul edilir bir işgal olması için bütün hemşerilerimizin bize yardımcı olmasını, kent yaşamına saygılı olmak için el ele vermesini bekliyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER