Esnafa 'Telif' Müjdesi

Esnafın AK Parti’deki temsilcileri olan, AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Aykut Yenice ve AK Parti Konak Belediye Meclis Üyesi Ömür Şanlı, Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’na göre umuma açık ticari alanlarda müzik yayını yapılabilmesi için ödenen telif ücretlerinde esnaflara doğru bilgilendirme yapılabilmesi için güç birliği oluşturdu.

Esnafa 'Telif' Müjdesi
Aynı zamanda Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanı olan AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı ve Halkla İlişkiler Başkanı Aykut Yenice, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu’nun esnaflara işletmelerinde müzik yayını yapabilmeleri için ‘telif’ ücreti ödemeleri yükümlülüğü getiren kanuna karşı belli kriterlerde mücadele ederek bir bilinçlendirme sağlanacağını vurguladı. Bu konuda başkanı olduğu federasyon vasıtasıyla bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Yenice, 5864 sayılı kanunda 50 metrekarenin altındaki işletmelerin telif hakkı ödemeye yükümlü kılınmadığı yönünde bir madde olduğunu gördüklerini söyledi. Söz konusu kanunda mekanların ayrıldığını belirten Yenice, “Konaklama tesisleri, yeme içme eğlence tesisleri, sağlık ve spor merkezleri, kongre, sergi ve göster alanları, merkezleri rekreasyon tesisleri, özel tesisler, alışveriş merkezleri, marketler ve mağazalar, terminaller, eğitim ve öğretim kurumlarının ticari amaçla kullanılan dinlence sinema ve gösteri yerleri, 50 metrekareden büyük umuma açık mahaller yükümlülüğe tabi. İlgili mekânlar, 5846 sayılı kanun ve yönetmelikler çerçevesinde, meslek birlikleri tarifelerini konfederasyonlarımıza bildiriyorlar. Ancak meslek birliklerimizce hazırlanan tarifeler incelendiğinde, özellikle çok küçük, mikro ölçekte işletmeler için bile ödeyemeyecekleri miktarda yüksek bedeller ortaya çıkıyor. Bu da esnafımızın işyerlerine ciddi mali yükler getiriyor” dedi.
 
50 metrekarenin altındaki mekânlar telif ödemeyecek
 
Kazancı sınırlı düzeyde olan esnafların 5864 sayılı kanun ile getirilen yükümlülüklerden muaf tutulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile meslek birlikleri nezdinde Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nun 2004 yılında gerekli girişimlerde bulunduğuna dikkat çeken Yenice, “Tarifeler gereği çalışma alanı 50 metrekare altındaki işletmelerde kullanıcıların sınıflandırma dışı bırakıldığını görüyoruz. Bu tarife gereğince yaptığımız girişimlerle küçük esnafımızı bu bedeli ödemekten muaf tutacağız. Bu pek bilinmiyor, bu konuda esnafımızı bilinçlendireceğiz. Bunun için hazırladığımız yetki belgesi ile esnafımızdan tek tek yetki alacağız ve Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu olarak konunun takipçisi olacağız. İzmir’de de AK Parti’de mesai ve dava arkadaşım olan, Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı ile birlikte bir çalışma yürüteceğiz. Esnafımızı bu konuyla ilgili bilgilendirip gerekli itirazları yapacağız” diye konuştu.
 
Kordon esnafı adına teşekkür
 
AK Parti Konak Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda da Kordon İşadamları Derneği Başkanı olan Ömür Şanlı ise, “Esnafımızın birçoğu konuyla ilgili mahkemelik oldu. Ben Kordon’daki kendi işletmemde, geçmiş dönemde 7 bin 500 lira para cezasına çarptırıldım. Sanata, sanatçıya, emeğe Kordon esnafı olarak hepimiz saygılıyız. Ne olursa olsun onların emeği vardır. O emeğin de karşılığını vereceğiz. Birçok esnafımız çalan müziği fon müziği olarak kullanıyor. Bu işteki ücretlendirmenin belirli kriter ve tarifeler kapsamında yapılmasını çok doğru buluyoruz. Küçük esnafımız kendi masraflarını karşılayamazken bir de yüksek telif ücretleri ödemek zorunda kalıyor. Yapılacak düzenleme ile küçük esnafımız rahat nefes alacak. Esnafımızın her zaman yanında olan Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanımız Aykut Yenice’ye katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Birlikte çalışarak esnafımıza gerekli desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER