Esnaf Kefalette Genel Kurul Yapıldı

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği’nin 2016 yılı, 46. olağan genel kurulu yapıldı.

Esnaf Kefalette Genel Kurul Yapıldı
Genel Kurula Birliğe bağlı 50 kredi ve kefalet kooperatifinden 150 delege katıldı. Birlik Toplantı Salonu’nda yapılan genel kurulun, divan başkanlığını İzmir Kooperatifi delegesi Ahmet Dere yaparken, üyeliklerini Hayrullah Şahin (Bayraklı) ile İsmet Erak (Urla) üstlendi. Genel Kurula, Ticaret İl Müdürü Şahin Ersü, Halkbank 1. ve 2. Bölge Koordinatörlüğü ile Halkbank şube müdürleri, oda başkanları ve birlik delegeleri katıldı. Genel kurulda bir konuşma yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkan Vekili ve İzmir Birliği Başkanı Salahaddin Hünü, "En uygun faizli kredi esnaf ve sanatkarlara veriliyor. Esnaf ve sanatkarların kooperatiflerimiz kefaletiyle Halk Bankası’ndan kullandıkları kredilerin faizi şu an da yıllık yüzde 5 olarak uygulanıyor.  Vadesi bir yıla kadar olanlara ise yıllık yüzde 4 faiz uygulanıyor" dedi. Kooperatif ortaklarının eline daha fazla para geçmesini sağlamak amacı ile de kesintilerin asgari seviyeye indirildiğinin altını çizen Hünü, "Merkez Birliğimizin kredi faiz oranlarındaki düşüşe paralel olarak kullandırılan kredilerden yapılan kesintilerinde asgariye indirilmesini teminen, kredilerde yapılan kesintilerle ilgili olarak yapılan düzenlemelerle komisyon oranları düşürülmüştür" diye konuştu.
 
"2017’NİN ZOR BİR YIL OLMAMASINI DİLİYORUZ"
 
Hünü konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Dünyanın birçok ülkesinde ekonominin dinamiği olarak kabul edilen esnaf ve sanatkarlar ile küçük işletmeler için sorunlarının tespiti ile ihtiyaçlarına yönelik olarak stratejiler geliştirilmekte ve ayakta kalmaları için yeni yeni koruma önlemleri alınmaktadır. Son yıllarda esnaf ve sanatkarlarımızı korumaya yönelik iç mevzuat düzenlemelerinin yanında Avrupa Birliği katılım sürecinde yapılan çalışmaları dikkate değer olarak görüyoruz. Bu kapsamda öncelikle kredi ve finansman şartlarının iyileştirilmesi, vergi ve diğer yükümlülüklerin azaltılması, girişimciliğin geliştirilmesi, altyapı kümeleşme ve ortaklık faaliyetlerinin desteklenmesi, Avrupa Birliği programlarında ve kaynaklarından esnaf ve sanatkarında faydalanmasının sağlanması, kooperatiflerimize ve üst kuruluşlarımıza bu faaliyetlerin içerisinde daha çok yer verilmesi, böylece kesimimiz üzerindeki olumsuz etkilerin belirlenen öncelikler ve bu kapsamda öngörülen tedbirlerle azalacağını düşünüyoruz. 2017 yılının ülke ekonomisi açısından zor bir yıl olmamasını diliyoruz. Bu konuda başta hükümetimiz ve üst kuruluşumuzun duyarlı olacaklarını ve gerekli önlemleri alacaklarına inanıyoruz."
 
Birlik Başkanı Salahaddin Hünü, esnaf ve sanatkarların vefalı insanlar olduklarını belirterek, "Kendilerine hizmet edenleri asla unutmazlar. Hükümetimize şükranlarımızı sunuyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2017, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER