banner9

Eskişehir'e Fuar Ziyaretçilerinden Tam Not

84. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın Onur Konuğu İli olan Eskişehir, Kültürpark, İzmir Uluslararası Fuar Alanı 1-A holünde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Eskişehir'e Fuar Ziyaretçilerinden Tam Not
Bu seneki teması “Eğitim” olan İzmir Enternasyonal Fuarı’nda “Şehir Eğitir” sloganıyla yeralan Eskişehir, üniversitelerinden müzelerine, tarihi mekanlarından eğitim merkezlerine, eşsiz yer altı kaynaklarından heykellerine birçok alanda misafirlerine kapılarını açtı.
 
Türkiye’de ve Dünya’da marka şehir haline getiren  projeleri fuar ziyaretçilerine tanıtan Eskişehir standı, ziyaretçilerden tam not aldı.
 
Üniversiteler arasında önemli yere sahip olan Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerinin stantları, “Üniversite Şehri” olarak bilinen Eskişehir’in eğitim alanında gelinen son noktayı ziyaretçilerine anlatıyor. 
 
Tarihe damga vurmuş önemli kişilerin gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlayan Balmumu Heykeller Müzesi’nin tanıtıldığı alan ise ziyaretçilerin fotoğraf çektikmek için tercih ettikleri uğrak bir nokta. 
 
Eskişehir’in eğitimden spora, ekonomisinden etnik yapısına kadar birçok konuda geleceğe not düşmek için hayata geçirilen Kent Belleği Müzesi ve cam sanatının gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi stantları da fuar ziyaretçilerine Eskişehir’in önemli müzelerini tanıtıyor.
 
Masalların öğreticiliğini daha etkili ve keyifli kılan, çocukları adeta masallar diyarına bir yolculuğa çıkaran Masal Şatosu’nun görkemli bir maketi de alana minik ziyaretçiler kadar büyüklerin de en beğendikleri nokta. Şatoda ayrıca “Kral Midas”ın hikayesi düzenlenen farklı seanslarla, mapping yöntemiyle anlatılıyor.
 
Çocukların ve gençlerin eğitimlerine katkı sağlamak, onları sorgulayan ve alternatif düşünen bir nesil olarak yetiştirmek aynı zamanda da eğlenerek yeni bilgiler öğrenmelerine yardımcı olan Bilim-Deney Merkezi ve Uzay Evi ziyaretçilerine pozitif bilimlerin keyifli dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. Bilim-Deney Merkezi’ndeki deney aletleri ve Uzay Evi’nde seanslar halinde gerçekleştirilen film gösterimleri de ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. 
 
Alanda ayrıca Eskişehir’in ilk yerleşim bölgelerinden olan ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin koruma ve kurtarma projeleriyle yeniden hayat bulan Odunpazarı Evleri ve eski hal binasının restorasyonuyla Eskişehir’deki sosyal yaşamın önemli parçalarından biri haline gelen Haller Gençlik Merkezi’nin büyük ölçekli maketleri fuar alanında adeta Eskişehir sokaklarında yürüyor hissi uyandırıyor. Dünyada sadece Eskişehir’de çıkartılan ve “Beyaz Altın” olarak adlandırılan Lületaşı atölyesi ve Eskişehir’in sanat alanındaki önemli bir kolu olan cam işleme atölyesi de bu mekanların ilgi gören noktalardan birisi.
 
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Kursları özellikle ev hanımlarına yönelik düzenlediği kursların tanıtıldığı stantlardaki uygulamalar fuarı ziyaret edenlere eğitimin hayatın her alanında var olduğunu vurguluyor. 
 
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi atölyelerinde tasarlanan ve üretilen fuar alanındaki yapılara, duvarlardaki Eskişehir fotoğrafları ve çeşitli noktalara kurulan ekranlardaki Eskişehir ile ilgili tanıtım filmleri eşlik ediyor. Ayrıca Eskişehir’in simgeleri haline gelen heykeller ve çeşitli peyzaj düzenlemeleri de ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanıyor.
 
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER