Eşe Şiddet Uygulayan İşçiye Yaptırım

İzmir’in Çiğli Belediyesi’nde çalışan Kafesan’a bağlı toplam 732 işçi için Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel-İş Sendikası temsilcileri ve belediye yetkilileri arasında süren toplu sözleşme görüşmeleri tamamlandı. İşçilere yüzde 19 zam verilmesi konusunda anlaşıldı.

Eşe Şiddet Uygulayan İşçiye Yaptırım
 
Çiğli Belediyesi hizmet binası önündeki toplu sözleşme imza törenine, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Remzi Çalışkan, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, sendikaların şube başkanları, sendika temsilcileri ve belediye personeli katıldı. Törene katılanlar, işçilerle birlikte davul zurna eşliğinde halay çekti. Burada konuşan Kani Beko, bayram öncesi güzelliklerden söz etmek istediğini, ancak Ortadoğu’daki gelişmeleri takip edince uykusunun kaçtığını belirtip, "Orta Doğu’da yaşanan bir savaş var. IŞİD çetelerinin Orta Doğu’da her gün kendisi gibi olmayan insanları katlettiğini ve sağ kalanları da sattığını oraya giderek gördük. Bölgedeki çadırları gezdik, oradaki çocuklarla görüştük, yaşadıkları zorlukları anlattılar. Sayın Başbakan Tunus’taki yaşanan katliamı kınadı, Orta Doğu’da yaşanan olayları her gün kınadılar ama IŞİD çetelerinin katlettikleri için bir kelime bile söylemedi. 2 Temmuz’u Türkiye’nin her köşesinde andık. Aradan yıllar geçti, hala yüzleşemedik. Türkü söylemek isteyen insanlar katledildi. Sivas’ta arkadaşlarımızı katledenlerin yanında yer alıp bugün hala milletvekilliği yapanlar var, bakanlık yapanlar var. Biz bunları sorgulayamıyorsak, hesabını soramıyorsak çocuklarımıza barış içinde bir ülke bırakamayız. Bu topraklar artık kana doydu" dedi.
 
’SÖZLER TUTULSUN’
 
Türkiye’de 7 milyona yakın kişinin asgari ücretle çalıştığını ve aldıkları paralarla geçinemediklerini dile getiren Beko, "DİSK olarak çalıştay yaptık, ekonomistlerle bir araya geldik. Türkiye’deki mevcut ekonomi ile asgari ücretle çalışan arkadaşlarımıza bin 800 lira net ücret verilebilecek durumdayız. Türkiye’de 10 milyona yakın emeklimiz var. Türkiye’de çalışan işçi ve memurların 400 milyar liraya yakın kredi borcu var. 5 milyon 700 bin aileye icra gelmiş durumda. 1 milyona yakın üniversite mezunu işsiz genç var. Ataması yapılamayan öğretmenlerin sayısı 500 bine ulaştı. Biz bunları söylerken, Ankara Orman Çiftliği’nin tam ortasına milyar dolar harcanarak kaçak saray yapılıyor. Bize kaçak sarayın lüks olduğu söyleniyor. Bunu söyleyen o sarayda oturan Recep Tayyip Erdoğan, sorduğumuzda da ’İtibarımız’ diyor. Bu ülkede bağımsızlık, demokrasi, insan hakları, barış ve kardeşlik mücadelesi veren önderlerdir bizim itibarımız, 2 Temmuz’da katledilen canlar bizim itibarımız. Sen itibar mı istiyorsun, bu ülkede idam sehpasına giden, ayakları bile titremeyen Deniz Gezmiş bizim itibarımız. Bahriye Üçok, Nazım Hikmet, Çiğli sokaklarını tertemiz yapan çöpçüler bizim itibarımız" diye konuştu.
 
Genel seçimde halkın verdiği oyların dikkate alınması gerektiğini dile getiren Beko, seçmenlerin, 17- 25 Aralık yolsuzluk iddialarının hesabının sorulmasını, emeklilere bayramda ikramiye verilmesini, İç Güvenlik Yasası’nın kaldırılmasını, asgari ücretin en az bin 500 TL olmasını, taşeron işçilerin de kadroya alınmasını istediklerini kaydetti. Beko, İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzenerji’de de toplu sözleşme görüşmelerinin sürdüğünü hatırlatıp, CHP’li Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’na seslendi. Grevin kazananının olmayacağını ve kendilerinin de grev istemediklerini belirten Beko, 3 bin 500 işçinin aileleriyle halay çekmelerinin en büyük hayalleri olduğunu söyledi.
 
’HALKTAN ALIP HALKA VERİYORUM’
 
Çiğli Belediyesi’nin 2013 yılı sonu itibariyle 36 milyon TL olan gider fazlalığını 2014 yılı sonunda 3.5 milyon TL’ye indirdiğini bildiren Belediye Başkanı Hasan Arslan da çalışanlara teşekkür etti. Toplu sözleşme görüşmelerini anlatan Başkan Arslan, "Benim belediyemin geliri yok, bizim belediyemiz fakir bir belediye. Satacak yerimiz de kalmamış, diyorum ki bir yer satayım, bir bakıyorum icralık. Çaresizlik içinde olduğumuzu anlattım ama dinlemediler. Onlar istedi ben de verdim. Halkın parasını halkın işçisine verdim. Çıkarcılara, holding sahiplerine vermiyoruz. Halktan alıp halka veriyoruz" dedi. Yaklaşık bin çalışanı olan belediyeden yalnızca 250’sinin 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nı kutlamak için alana gittiğini belirten Başkan Arslan, işçilerden bayramlarına sahip çıkmalarını istedi. İşçilere 1 Mayıs’ta verilen 200 TL’lik ikramiyeyi az bulduğunu söyleyen Başkan Arslan, kürsüden işçilere müjde verdi. Arslan, "Bu ikramiyeyi net 250 TL’ye çıkarttık. İşçilerin arasındaki ücret dengesizliğini de gidereceğiz. 1 Mayıs’ta bayramı kutlamaya gitmeyenlere ikramiye ödemeyeceğiz. Karısını döven işçiye de yaptırım uygulayacağız. Eğer belediye çalışanının eşi belediyeye gelip, ’Benim kocam ücretini alıp birahaneye yatırıyor, eve para getirmiyor’ derse ona da yaptırım uygulayacağız, o da bir şiddettir" diye konuştu.
 
EN DÜŞÜK ÜCRET 2 BİN 500 TL OLDU
 
Toplam 732 işçiyi ilgilendiren sözleşmeyle ilgili de bilgi veren Başkan Arslan, "Sözleşmeyle en düşük ücret alan 2 bin 500 TL ücret almış olacak. Ben verdim, helalihoş olsun ama sizden de bir şey istiyorum, benim paçamdan tutup beni aşağıya çekmek isteyenlerle mücadele edin. İşçilere ücret veremeyeyim, taşeronu belediyeye sokayım diye çalışmalarıma engel oldular. Benimle ilgili bir kişinin elinde yolsuzlukla ilgili bir tek belge varsa ve onu savcılığa vermiyorsa şerefsiz oğlu şerefsizdir. Benim bağırdığımı söylüyorlar, ne yapayım, yanlış yapanlara kızıyorum. Onu işten atmak en kolayı ama ben bağırıyorum ve doğruyu yapmasını istiyorum. Beni mazur görün, ama bunları sizler için yapıyorum, yoksa çıkartırım işten kimseyle de görüşmem" dedi. Konuşmaların ardından sendika temsilcileri ve Başkan Arslan toplu sözleşmeyi imzaladı.
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER