banner24

ESBAŞ 10 Bin İstihdam Sağlayacak

Kaya Tuncer'in vefatının ardından işlerin başına geçen Mary Tuncer, yeni saha ve yatırımlarla, 20 bin olan çalışan sayısını artıracaklarını söyledi.

ESBAŞ 10 Bin İstihdam Sağlayacak

Ege Serbest Bölgesi'ni kurarak 20 bin kişiyi iş sahibi yapan, Türkiye'nin ilk uzay kampını kuran işadamı Kaya Tuncer'in Ocak ayında vefat etmesinin ardından Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğuna oturan eşi Mary Tuncer, iddialı açıklamalarda bulundu. Eşi Kaya Tuncer'in vizyonu ile, tamamlanamayan projelerini hayata geçirmeyi hedefleyen Tuncer, bölgenin genişleme sahasına yapılacak yatırımlarla kısa sürede istihdam sayısını 30 bine çıkarmayı planlarken, bölgeye bir de bilim müzesi kurmak için çalışacaklarını söyledi. Eşi ile birlikte İzmir'i çok sevdiklerini ve eşinin ardından da kente ve İzmirlilere hizmet etmekten büyük onur duyduğunu belirten Tuncer, "ESBAŞ, kent için proje üretmeye devam edecek. Çok iyi bir ekibimiz var. Bu ekiple daha güzel projeleri hayata geçireceğimizden hiç şüphem yok. İzmir için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Kaya Tuncer'in belirlediği vizyon ve strateji doğrultusunda ESBAŞ olarak çalışmaları ara vermeden sürdüreceklerini anlatan Mary Tuncer, eşi ile birlikte olduğu gibi zaman zaman İzmir'e geleceğini, ABD'de olduğunda ise ESBAŞ'ın faaliyetlerini gün gün takip edeceğini vurguladı. Matematikçi kızı Deniz Tuncer'in de şirket yönetimi ile ilgilendiğini açıklayan Tuncer, "Ege Serbest Bölgesi devletin bölgesel kalkınma projesidir. İzmir'de de devlet bu görevi bize verdi. Biz de bu amaçla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl yeni açılacak tesislerle birlikte çalışan sayımız 20 binden 22 bine çıkacak. Temmuz ayında ABD'li Cummins fabrikası üretime başlayacak. Kale&Pritt Whitney tesisinin yapımı son hızla sürüyor. Genişleme sahasının ESBAŞ'a verilmesi için başvurumuzu yaptık. Kısa süre içinde genişleme sahasının da bize verilmesini bekliyoruz. Burada ilk etapta 5-6 fabrika yatırımı olacak. Bu sahanın da yatırımlarla dolması halinde çalışan sayımız 30 bine çıkacak. Bu sayede Kaya Tuncer'in hayali de gerçekleşmiş olacak. Bunun dışında da İzmir'in gelişmesi için hayata geçirilecek her türlü aktivitenin içinde de yer alacağız" diye konuştu.

Otomotiv, savunma ve havacılık sektörünün bölgelerindeki gelişimini hızlandırmak için 2013 yılında da aktivitelerine devam edeceklerini belirten Mary Tuncer, bu sektörlerde konferanslar yapacaklarını ve pazarlama çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. ESBAŞ'ta profesyonel ve uzman bir ekibin görev yaptığını, yeni dönemde bu ekibin aynen çalışmaya devam edeceğini ve yeni projeler üreteceklerini dile getiren Tuncer, "Eşim Kaya Tuncer ile birlikte 23 yıldır İzmir'e gelip gittik. Kaya Bey ABD'deki inşaat işleri ile Ege Serbest Bölgesi'ni bu süre içinde başarılı bir şekilde yönetti. Ben de onun izinden gideceğim. Kaya Bey vefat etmeden önce ABD'deki inşaat projelerini tamamlamıştı. Ben ABD'de olduğum zamanlarda kızlarım Deniz ve Ayşe, torunlarım Peri ve Sylvie ile birlikte olacağım. Torunlarımla zaman geçirmek beni çok mutlu ediyor. Ama burada da Ege Serbest Bölgesi'ni yakından takip edeceğim. Bundan sonra Temmuz ayı başında Cummins firmasının açılışında İzmir'de olacağım. Bunun dışında da İzmir'in EXPO 2020 projesinde de görev verilmesi halinde elimden gelen gayreti göstermeye hazırım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER