Ersözlü'den Yarımada Övgüsü

Gazeteci Ünal Ersözlü, Ben TV okuyucuları için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde hazırlanan yarımada projesini yazdı. Ersözlü, "İyi ki İzmirliyiz. İyi ki İzmir’de yaşıyoruz." dedi.

Ersözlü'den Yarımada Övgüsü
Yıllardır ‘dünya artık global bir köy oldu’ söylemini duyar dururuz. 
Kapitalizmin, yüksek teknolojinin olanaklarıyla bütünleşen baş döndürücü hızlı gelişiminin, çağımızda sermayenin tüm ulusların sınırlarını yıkarak, dünyanın birinci aktörü oluşunun, yerel kültürel değerlerin bu evrensel zeminde yükselerek, tüketim aracı haline gelmesinin somut ifadesi olan ‘Globalleşme’ ya da bir başka adıyla ‘küreselleşme’; gezegenimizi farklı noktaya taşıdı.
 
Küreselleşmenin hem olumlu, hem olumsuz sonuçları oldu. Globalleşme; ‘demokrasi’ ‘barış’ gibi kavramları olumlu etkileyip, evrensel standartlara taşıyarak; hayat bulmaları için evrensel ilkeler geliştirirken; kapitalizmin kar hırsı bu olumlulukların karşısına ‘evrensel’ olarak körüklenen ‘savaş’ hareketlerini koymakta gecikmedi. İşte böylesi bir dünyada ‘küreselleşme’nin getirdiği aşırı rekabet, özellikle kentlerde, kasabalarda, köylerde; yerel dinamiklerin, zamanla kendi öz güçlerini, ürettikleri alanları terketmesine yol açtı. Örneğin köylülerin bir bölümü, zorunlu olarak; kırsal alanlarda tarımsal üretimden, hayvancılıktan, ailece hayat buldukları tüm faaliyetlerden uzaklaştılar. 
Pulitzer ödüllü gazeteci William Greıder’in “Tek Dünya / Küresel Kapitalizmin Manik Mantığı” adlı kitabında dediği gibi, ‘globalleşme’ harikulade bir makineye benzedi. Greıder’in anlatımıyla küreselleşme imha ettiklerinin karşılığını aldı. Koşarcasına sahalar açtı, sınırları önemsemedi. Hareketlilik hesapsız devam ettiğinden, bu makine arkasında büyük tahribat izleri de bıraktı; bir anda büyük miktarda refah ve zenginliği beraberinde getirdi. Ama bir yandan da, zengini daha zengin yaparken, fakiri ise özellikle bazı alanlarda, daha da fakir hale getirdi.
 
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER