banner9

Eroğlu'ndan Kocaoğlu'na ÇED Desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yamanlar Dağı eteklerine yapmak istediği Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin ÇED sürecinin tamamlanması için beklediği Orman Bölge Müdürlüğü’nün ÇED’e olumlu görüşü verildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yaptığı ziyarette olumlu görüşü verdiklerini, alanı tahsis ettiklerini açıkladı.

 
Büyükşehir Belediyesi’nin Yamanlar’da yapılması öngörülen Katı Atık Bertaraf Tesisi’yle ilgili iki yıl önce ön ÇED için olumlu rapor veren Orman Bölge Müdürlüğü’nün süreç başladıktan sonra bu kez görüşünü değiştirmesi üzerine çıkan kriz bitti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun 4 Nisan’da sorunun çözümü için görüşme talep ettiği, 19 Nisan’da Ankara’da görüştüğü ve yeniden değerlendirileceği sözünü verdiği Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ÇED’e esas olumlu görüş verildiğine ilişkin müjdeyi Kocaoğlu’na İzmir’de verdi.
 
Bakan Veysel Eroğlu, beraberinde AK Partili İl yöneticileri, meclis üyeleri ve bakanlık bürokratlarıyla Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti. Kocaoğlu, Katı Atık Tesisi’yle ilgili olumlu görüşün verildiğine dair bilginin kendilerine ulaştığını belirterek “Katı atık bertaraf tesisiyle ilgili sevinçli haberi aldık. Önümüzde bir engel kalmadı. ÇED Projesini yapmıştık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na arz edeceğiz Dünya Bankasıyla kredi görüşmelerini de yaptık. O da hazır. Çok teşekkür ediyorum. İzmir halkı, belediye, daha çok Harmadalı’da yaşayan vatandaşlar adına teşekkür ediyorum" dedi.
 
Bakan Veysel Eroğlu, Başkan Kocaoğlu ile Ankara’da İzmir’le ilgili konuları konuştuklarını, en büyük problemin katı atık tesisinin yer sorunu olduğunu söyledi. Eroğlu “Yer meselesini çözdük. Görüşü bildirdik. Alan tahsis işlemleri tamamlandı. Proje bir an önce yapılsa iyi olur. Harmandalı katı atık tesisi kapasitesini çok aştı. Risk var. O bakımdan başkanın bu talebini en kısa zamanda yerine getirdik" dedi. Yiğitler Barajı ve Ali Onbaşı barajı konusunda da müjdeli haber getirdiğini belirten Bakan Eroğlu, 20 Mayıs’ta Yiğitler Barajı’nın ihalesinin yapılacağını, bu barajdan hem içme, hem sulama hem de sanayi bölgelerinin yararlanacağını belirtti. Narlıdere’deki Ali Onbaşı deresinin hem ıslah edileceğini hem de barajın yapılacağını da belirtti.
 
ÇED SÜRECİNDE SONA GELİNDİ
 
Orman Genel Müdürlüğü’nün olumlu görüşü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Genel Müdürlüğü’ne iletilecek. Daha önce tesisle ilgili olumlu görüş veren 14 kurumun raporlarıyla birlikte tüm görüşler değerlendirildikten sonra ÇED olumlu veya olumsuz kararı verilecek. Olumlu ÇED kararı çıkması durumunda Katı Atık Bertaraf Tesisi’yle ilgili ihale hazırlıkları başlayacak.
 
CHP’Lİ SERTEL İLE OLTA DİYALOĞU
 
Bakan Eroğlu, Gediz Nehri’nin temizlenmesi konusunda da ilerleme katettiklerini, eksik olan tesislerden Manisa’daki atık su arıtmanın yapımına belediyenin başlandığını, Turgutlu’da iki yılda benzer tesisin yapılacağını belirtti. Gediz Nehri kirliliği konusunda TBMM’de önergeler veren ve konuşan CHP İzmir milletvekili Atilla Sertel’e takılan Bakan Eroğlu, “Temizlenince söz verdiğin oltayı alacaksın" dedi. Sertel ise oltayı alacağını belirterek Bakan Eroğlu’nun balık tutmasını istedi. Bakan Eroğlu da “Ben tutarım, siz yersiniz" dedi.
 
EFES’E ANTİK KANAL
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak’ı da makamında ziyaret ederken Efes Antik kentini denizle bağlantısını sağlayacak antik kanalın açılması projini anlattı. Bakan Eroğlu, "Tarihi Antik Efes kenti antik limanı ile deniz arasında antik bir kanal var. Bu kanal zamanla denizin çekilmesiyle kapanmış. Biz bu tarihi eser kanalı açmak için karar aldık. Bir proje geliştirdik. DSİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü nasıl yapılacağı konusunda yöntem belirleyeceğiz" dedi.
 
Eroğlu, projeye göre kanal boyunca fore kazıklarla oluşturulacak duvar ile taş duvarlarla Efes Antik kentiyle deniz bağlantısının sağlanacağını söyledi. Derinliğin 4 metre, genişliğin 30 metre olacağı zunluğunun 6 bin 130 metrekare olduğunu belirten Eroğlu, “Tekneler buraya girecek. Projeleri bitti. İnşallah Selçuk ve İzmir turizmine büyük katkı sağlayacak. Zarif, tarihi özellikleri koruyacak şekilde yapılacak. Çok büyük miktarda çamur var. Kepçelerle alınacak" dedi.
 
Bakan Eroğlu, basın mensuplarının sorusu üzerine Efes Antik Kanalı ile ilgili çalışmalara bu yıl içinde Temmuz ayında başlayacaklarını, Tabiat Varlıkları Kurulu’ndan onay aldıklarını, Koruma Kurulu’ndan izin beklediklerini söyledi.
 
Selçuk’ta Meryemana’ya teleferik projesi yapılacağını belirten Eroğlu, 29 yıllığına yap işlet devret modeli ile gerçekleştirileceğini söyledi. Hükümet’in İzmir’i önem verdiğini, İzmir’in ülkenin batıya açılan kapısı olduğunu belirten Eroğlu, 2016 yılına kadar 35 milyar TL yatırım yapıldığını söyledi. Eroğlu, EGEGEP Projesi kapsamında İzmir’e 50 baraj ve gölet, 53 sulama tesisi yapacaklarını da söyledi.
 
Bakan Eroğlu Valilik çıkışında da İzmirliler’e fidan dağıttı.
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 18:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER