Erdoğan'dan Yıldırım'a Başkanlık İçin Yeşil Işık

Erdoğan'ın, '3 dönem sıkıntısı yaşamayan arkadaşların parti yönetiminde yer alması yararlı olur' sözleri, parlamentoda bir ve iki dönemdir görev yapan Ege milletvekillerini umutlandırdı.

Erdoğan'dan Yıldırım'a Başkanlık İçin Yeşil Işık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sonbaharda gerçekleştirilecek AK Parti büyük kongresinde MKYK ve MYK'da değişikliğe gideceğini ve yeni isimleri parti yönetimine alacağını açıklaması kulisleri hareketlendirdi. Yeni Asır’dan Zafer Şahin’in haberine göre Erdoğan'ın, "üç dönem sıkıntısı yaşamayan arkadaşlarımızın parti yönetiminde yer alması yararlı olur diye düşünüyorum" sözleri parlamentoda bir ve iki dönemdir görev yapan Ege Bölgesi milletvekillerini heyecanlandırdı. Bu açıklamayla Binali Yıldırım’ın İzmir Belediye Başkan adaylığı için yolunun açıldığı konuşuluyor.

3 dönem engeline takılan sadece beş isim bulunuyor: Binali Yıldırım, Hüseyin Tanrıverdi, Mehmet Tekelioğlu, Mehmet Daniş ve Ahmet Edip Uğur dışındaki milletvekillerinin tamamı bir ya da iki dönemdir parlamentoda görev yapıyor.
 
2014 yılında Köşke çıkmaya hazırlanan Erdoğan, sonbahardaki kongrede parti yönetiminde köklü bir değişikliğe gideceğinin sinyalini Kazakistan dönüşünde yaptığı açıklamada verdi. Erdoğan "Kongrede MKYK ve MYK'mızda şüphesiz bazı değişiklikler yapacağız. Üç dönem milletvekilliği olayı bu değişiklik için teşvik edici olacak. Bu kongreyle partimiz 2014-2015 seçimlerini yapacak. Onu görerek bu değişikliği yapmamız lazım. Yeni gelecek ekip 2014 seçimlerini çıkaracak ekip olacak. Üç dönem sıkıntısı yaşamayanların parti yönetiminde yer alması yararlı olur diye düşünüyorum" dedi. 50 kişilik MKYK'ya Ege'den daha önceki dönemlerde 3-4 kişi alan Erdoğan'ın bölgedeki büyükşehir sayısının artmasına paralel olarak bu sayıyı 6 veya 7'ye çıkarabileceği tahmin ediliyor. AK Parti MKYK'sında halen İzmir'den Nükhet Hotar, Manisa'dan Hüseyin Tanrıverdi ve Balıkesir'den Ahmet Edip Uğur görev yapıyor. 2011 seçimlerinde Bursa'dan parlamentoya giren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MKYK'ya Manisa Milletvekili olarak seçilmişti.

Başbakan Erdoğan'ın sonbahardaki kongrede MKYK'ya alması muhtemel isimler arasında İzmir'den Aydın Şengül ve İlknur Denizli, Manisa'dan Selçuk Özdağ, Denizli'den Nihat Zeybekçi, Aydın'dan Mehmet Erdem ve Muğla'dan Ali Boğa gösteriliyor. Bu isimlerden İlknur Denizli halen partide Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor. Denizli Belediye Başkanlığı'ndan parlamentoya geçen Nihat Zeybekçi ise yeni dönemde MYK'da görevlendirilmesi beklenen isimlerden biri olarak kabul ediliyor. Bülent Arınç'a yakınlığıyla bilinen Selçuk Özdağ'ın da parti yönetimine girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Yeni yönetime girmeyi başaran milletvekilleri partinin önümüzdeki dönem politikalarının belirlenmesinde söz sahibi olacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER